POPLATKY NA ERÚ ZřEJMě O NIžší DESíTKY KORUN ROčNě VZROSTOU

Praha - Poplatky na činnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zřejmě o nižší desítky korun ročně vzrostou. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní navrhlo navýšení sazeb těchto poplatků u elektřiny i plynu. Průměrná domácnost, která vytápí či vaří plynem, si tak za rok připlatí necelých 30 Kč. Důvodem pro zvýšení poplatků je růst nákladů na provoz a celkové agendy regulačního úřadu. ČTK o tom informovalo MPO v tiskové zprávě. Současné poplatky platí od roku 2016.

Poplatek na činnost ERÚ hradí účastníci energetického trhu v ceně za provoz nesíťové infrastruktury a ceně za činnosti operátora trhu.

V současnosti platí sazba poplatku v elektroenergetice 2,39 Kč za měsíc na každé odběrné místo a v plynárenství 1,34 Kč za megawatthodinu (MWh) spotřebovaného plynu. MPO nyní navrhlo jejich navýšení na čtyři koruny za měsíc na každé odběrné místo v elektroenergetice a na 2,20 Kč za MWh v plynárenství.

U elektřiny se tak roční poplatek proti současnosti zvýší o 19,32 Kč bez ohledu na spotřebu. U plynu naopak bude koncové navýšení na spotřebě závislé, poplatek stoupne o 0,86 Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu. Průměrná roční spotřeba plynu na jedno odběrné místo, kde se plyn používá na vytápění, ohřev vody a vaření, přitom činí kolem osmi megawatthodin.

"Energetickému regulačnímu úřadu se v posledních letech značně rozšířily kompetence, jeho služby navíc v současné situaci na energetickém trhu jsou ještě důležitější než dřív. Lidé častěji žádají o pomoc, je mnohem více sporů mezi zákazníky a dodavateli. Úřad realizuje více kontrol, častěji se upravuje legislativa a intenzivněji se vyjednává s regulovanými subjekty o nákladech, zapojuje se také intenzivněji do tvorby systému pro sdílení elektřiny a modernizace české energetiky,“ popsal důvody navýšení poplatků ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

MPO navrhlo navýšení sazeb formou nařízení vlády. V případě schválení se poplatky zvýší od letošního července.

2024-07-03T08:57:45Z dg43tfdfdgfd