PODMíNKY V PRůMYSLU SE V čERVNU ZHORšILY, OSLABENí TRVá 25 MěSíCů

Praha - Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu zhoršily. Aktuální oslabení sektoru trvá dosud 25 měsíců. Index nákupních manažerů (PMI) klesl v červnu na 45,3 bodu z květnových 46,1 bodu, uvedla dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Poklesy výroby i nových zakázek zrychlily vzhledem ke slabší poptávce na domácích i exportních trzích. Útlum trhu v hlavních exportních destinacích se pak odrazil i na nových zakázkách ze zahraničí. Pokles obchodní důvěry ve firmách následovala rychlejší redukce zaměstnanosti a nákupů materiálů.

"Po zmírnění poklesu v květnu bylo pololetí pro český zpracovatelský sektor krokem zpátky. Poklesy ve výrobě, nových zakázkách, nákupech a zaměstnanosti zesílily vlivem náročných podmínek v poptávce na domácích i hlavních exportních trzích," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Výrobci se podle ní snažili ocenit své zboží konkurenčně a i přes výraznou inflaci nákladů ceny produktů zvýšili jen nepatrně.

Nové zakázky, které čeští výrobci v červnu obdrželi, klesly rychleji, tempo bylo ale druhé nejpomalejší za více než dva roky. K problémům v zahraničním odbytu vedly utlumené ekonomické podmínky v hlavních exportních destinacích v Evropě a USA.

Stálý pokles nových zakázek v červnu ztlumil očekávání výroby a čeští výrobci registrovali v prognózách na příští rok nejnižší stupeň důvěry od února. Rekordně slabý optimismus a nízké zakázky vedly k nejrychlejšímu poklesu zaměstnanosti za čtyři měsíce. Propouštěli se i pracovníci na plný úvazek.

Volné kapacity se projevily nejrychlejším poklesem rozpracovanosti od února, protože firmy měly možnost zpracovat zakázky včas. Ceny materiálů zároveň vzrostly pátý měsíc v řadě a tempo inflace od května znatelně zrychlilo. Podle účastníků průzkumu ji poháněly vyšší ceny surovin včetně potravin a kovů.

Ačkoli ceny materiálů stouply rychleji, čeští výrobci naznačili, že ceny produktů zvýšili jen nepatrně. Některé firmy se snažily převést vyšší náklady na zákazníky, ale řada se jich zmínila o tom, že si chtějí udržet konkurenceschopnost a povzbudit prodej.

"Špatná situace v průmyslu přetrvává a jelikož stagnace německé ekonomiky jako nejdůležitějšího obchodního partnera Česka pokračuje, nedá se očekávat zásadní zlepšení ani pro následující měsíce, což potvrzuje snižování počtu nových zakázek ze zahraničí," řekl ČTK analytik Deloitte Filip Pastucha. I z toho důvodu očekává v letošním roce mírný pokles průmyslové výroby a situace se zlepší podle něj pravděpodobně na konci letošního roku.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč nadále předpokládá, že se v letošním druhém pololetí situace zlepší a celkový PMI by se mohl přiblížit k úrovni 50 bodů. To by z pohledu PMI průzkumu znamenalo návrat k růstu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Červnový průzkum ovšem naznačuje, že proces oživení aktivity v českém zpracovatelském průmyslu může být velmi pozvolný, podotkl.

2024-07-01T08:04:45Z dg43tfdfdgfd