HRáčI HAZARDU MOHOU NOVě žáDAT O VYLOUčENí PříMO PřI HřE, NEJEN NA MF

Praha - Hráči hazardních her mohou ode dneška žádat o vyloučení z hraní přímo u provozovatelů hazardu, tedy při on-line hraní nebo v kasinu. Dosud bylo možné žádat o zápis do rejstříku vyloučených osob pouze prostřednictvím ministerstva financí. Nově je také možné nechat se vyloučit z hraní jen na 48 hodin, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Obě změny by podle něj měly přispět k zodpovědnějšímu hraní.

Hráči nově mohou přímo při hře on-line nebo v kasinu požádat o zapsání do rejstříku vyloučených osob, aniž musí vyplňovat formulář nebo úředně ověřovat svůj podpis. Zápis v rejstříku je na neomezenou dobu, o vymazání lze požádat nejdřív po uplynutí jednoho roku. Lidé zapsaní v rejstříku se nemohou účastnit žádné legálně provozované hazardní hry v Česku.

Novou možností je takzvaný panic button (tlačítko paniky), jehož aktivací se hráč vyloučí ze všech hazardních her na 48 hodin. Také tuto možnost musí ode dneška nabízet všechny legální on-line hazardní hry i kasina. Hráči mohou funkci využívat pravidelně či opakovaně, když si chtějí zamezit v nekontrolovaném hraní hazardních her.

Rejstřík osob vyloučených z hazardních her funguje od konce roku 2020. Opatření se týká například heren, kasin nebo kurzových sázek. Nevztahuje se třeba na tombolu na zábavě nebo na stírací losy. Nejčastěji v něm jsou zapsáni lidé z důvodu insolvence či pobírání dávek v hmotné nouzi. V červnu bylo v rejstříku podle ministerstva financí v rejstříku zapsáno 200.000 lidí, z toho 12.000 na vlastní žádost.

Rejstřík patří mezi ochranná opatření, která mají bránit vzniku sociálně-patologických jevů spojených s problémovým hraním. Dalšími opatřeními jsou povinná registrace hráčů, včetně možnosti nastavení maximální výše sázek či proher, nebo povinné patnáctiminutové přestávky po dvou hodinách hraní.

2024-07-01T11:20:20Z dg43tfdfdgfd