EKONOMIKA ČR V 1. čTVRTLETí VZROSTLA DLE ZPřESNěNýCH ODHADů O 0,3 %

Praha - Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně podle zpřesněných odhadů o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výkon hospodářství tak byl mírně vyšší než podle předchozích odhadů. Původně úřad odhadoval meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) na 0,2 procenta. Odhad mezičtvrtletního růstu ČSÚ naopak snížil z 0,3 na 0,2 procenta.

ČSÚ dnes také zpřesnil roční národní účty za roky 2021, 2022 a 2023 a zveřejnil kompletní revizi údajů o HDP od roku 1990. Podle zpřesněných údajů loni HDP klesl o 0,1 procenta, v roce 2022 stoupl o 2,8 procenta a v roce 2021 vzrostl o rovná čtyři procenta. Výsledky české ekonomiky tak úřad mírně vylepšil, protože podle dřívějších údajů ČSÚ loni HDP klesl o 0,2 procenta, v roce 2022 stoupl o 2,5 procenta a v roce 2021 vzrostl o 3,3 procenta. Ke změnám přispělo jak zpřesnění údajů, tak v letech 2021 a 2022 podle úřadu i zapracování nových informací ze sčítání lidu.

Ve většině období od roku 1990 se po revizi nominální HDP zvýšil, většinou v řádu desítek miliard korun. Revizi směrem dolů provedli statistici pouze pro roky 2006 až 2009, bylo to ale jen o jednotky miliard korun. Změna výpočtu HDP zohledňuje mimo jiné změnu očekávané životnosti obydlí, nový způsob odhadu zhodnocení softwaru, aktualizaci počtu pronajímaných bytů na základě údajů ze sčítání lidu v roce 2021 nebo aktualizaci odhadu spropitného.

Statistici v minulosti přistoupili ke kompletním revizím údajů o HDP také v letech 2014 a 2020. Stejně jako nyní byly součástí koordinovaného postupu v Evropské unii.

V prvním čtvrtletí letošního roku o 0,2 procenta meziročně klesl úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností, zatímco proti předchozímu kvartálu o 0,2 procenta stoupl. Spotřeba domácností rostla meziročně o 1,5 procenta a mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Míra úspor domácností byla 18 procent, což bylo o 2,1 procentního bodu méně než před rokem a o 1,9 bodu méně oproti předchozímu čtvrtletí. Míra investic domácností klesla meziročně o 0,7 procentního bodu a mezičtvrtletně o 0,1 bodu na 10,7 procenta.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl letos v prvním čtvrtletí 47.092 korun. Oproti loňsku tak vzrostl o 3,2 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,1 procenta. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků meziročně stouply o 6,6 procenta.

Míra zisku nefinančních firem byla v prvním čtvrtletí 46,2 procenta, tedy meziročně o 2,1 procentního bodu méně a oproti předchozímu čtvrtletí o půl bodu méně. Míra investic firem klesla meziročně o 1,1 procentního bodu a mezičtvrtletně o 2,4 procentního bodu na 25,6 procenta.

Analytička: Ekonomika ČR předpandemické úrovně dosáhla již před dvěma lety

Aktuální revize ČSÚ vývoje ekonomiky ČR podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové změnila její příběh. Zatímco doposud data ukazovala, že česká ekonomika jako jediná ze všech zemí EU stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, podle zpřesněných dat jí dosáhla již ve druhém čtvrtletí 2022 a od té doby se stále drží nad ní.

Spotřeba domácností podle Steckerové za předpandemickými hodnotami sice zaostává, ale podstatně méně, než se doposud zdálo. Před revizí to bylo o 7,3 procent, nyní o 5,5 procenta.

Zvýšený odhad meziročního růstu je prakticky irelevantní, jelikož pravděpodobně vyplývá z revize loňského údaje směrem dolů, řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Směrodatnější je podle něj mezičtvrtletní údaj, který se zhoršil o desetinu procentního bodu. "Zotavování ekonomiky tedy bylo v letošních prvních měsících ospalejším tempem, než jsme se původně domnívali. Totéž se týká hlavní letošní naděje tuzemské ekonomiky, tedy spotřeby domácností. Ta místo původně udávaného jednoho procenta mezičtvrtletně přidala pouze 0,7 procenta a návrat Čechů do obchodů tedy byl o poznání vlažnější," dodal.

Pokud jde o zpřesněná data za první čtvrtletí letošního roku, tak ta přinesla změnu struktury hospodářského růstu, upozornila Steckerová. Statistiky již neobsahují obtížně vysvětlitelný mezičtvrtletní propad investic o 7,9 procenta, ale pouze o 1,8 procenta. Směrem dolů byl o jeden procentní bod zrevidován příspěvek změny stavu zásob, naopak čisté exporty, které původně růst redukovaly, nyní přispívají kladně. "Celkově revize přinesla z našeho pohledu realističtější pohled na výsledky prvního kvartálu," dodala Steckerová.

Dnes zveřejněné zpřesněné a doplňující informace statistického úřadu ukazují, že se reálné příjmy domácností konečně pozvolna zvyšují, komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek. V prvním čtvrtletí letošního roku se podle něj i díky prudkému poklesu inflace začala finanční situace domácností celkově zlepšovat. Reálné příjmy i výdaje domácností pozvolna narůstají a současně i klesá míra úspor. I když pokles míry úspor o zhruba dva procentní body vypadá jako výrazný, domácnosti stále odkládají stranou větší část svých příjmů než třeba před covidem, podotkl.

2024-06-27T22:36:01Z dg43tfdfdgfd