VýBOR PRO MEDIáLNí ZáLEžITOSTI NAVRHL SNěMOVNě, ABY ODVOLALA VESELéHO Z RADY ČT

Brno - Výbor pro mediální záležitosti dnes doporučil Sněmovně, aby odvolala Lubomíra Veselého z Rady České televize. Při jednání v Brně se členové výboru shodli na tom, že se Veselý vyjadřoval tak, jak neměl. Opozice ale poté pro návrh nehlasovala, pro odvolání byli koaliční poslanci. Veselý v květnu ve svém pořadu na YouTube označil herečku a bývalou slovenskou diplomatku Magdu Vášáryovou za spodinu, žvanivou paničku a dodal i vulgární urážku.

Veselý reagoval na výroky Vášáryové po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, která o jeho voličích prohlásila, že jsou spodina. Dnes se k doporučení výboru vyjádřit nechtěl. "Chtěl bych jen vyjádřit svou radost, že tolik lidí sleduje moje pořady na YouTube. Víc nemám potřebu se vyjadřovat. Jde o doporučení, až o něm rozhodne Poslanecká sněmovna, milerád se vyjádřím," řekl Veselý ČTK.

Opoziční poslanci byli s výjimkou Ondřeje Babky (ANO) proti, Babka se zdržel. Martin Kolovratník (ANO) navrhoval alternativní usnesení. V něm by členové výboru vyjádřili nesouhlas s výroky Veselého a dali by varování budoucím členům rad veřejnoprávních médií. Ti mají i ze zákona zachovávat důstojnost funkce. Pro jeho návrh však hlasovali pouze opoziční poslanci.

Poslanec Jan Jakob (TOP 09), který znění návrhu Sněmovně připravil, zmínil dlouhodobé vyjadřování Veselého. "Byl bohužel autorem řady nekorektních, urážlivých a mnohdy vulgárních výroků, které směřoval zejména vůči ženám. Poškozoval dobré jméno Rady ČT i samotné ČT," řekl Jakob. Zákon říká, že člena rady, který závažným způsobem naruší důstojnost funkce člena rady, má Sněmovna z funkce odvolat. Koaliční poslanci se shodli v tom, že v případě Veselého je zřejmé, že by odvolaný být měl.

Opoziční poslanci hovořili o tom, že výbor nemá moralizovat, zvláště když se Veselý omluvil dopisem. Na jednání výboru se osobně nedostavil. Předseda výboru Aleš Juchelka (ANO) uvedl, že Veselého odvolání je politikum koalice. "Dostali jste záminku, abyste si mohli dovolit kohokoliv do Rady ČT zvolit a kohokoliv odvolat. Abyste v ní prosazovali vlastní vůli," řekl Juchelka.

Poslanci stran vládní koalice opakovali v diskusi argumenty, jimiž hájili svoje rozhodnutí. Zmiňovali, že politické a mediální prostředí hrubne a je potřeba v jednu chvíli říct dost a postavit se tomuto trendu. Opoziční poslanci by rádi Veselého pozvali ještě jednou, aby mohl svoje výroky komentovat. Veselý v dopise kromě omluvy zmínil, že jednal pod emocemi po atentátu na Fica, ale že si myslí, že na tvrdé vyjádření Vášáryové má přijít tvrdá odpověď, ne však vulgární. Kolovratník řekl, že koalice svým jednáním ukázala, že touží po pomstě a po krvi a nechce dát Veselému šanci se osobně bránit.

Rozruch mezi kolegy z výboru způsobil Juchelka ve chvíli, kdy jednání výboru přirovnal k uličnímu výboru, což byly instituty fungující v komunistickém režimu před rokem 1989. Rozhodovaly často o budoucnosti jedince či rodiny. "Vadí mi na někoho ukazovat prstem a moralizovat," řekl Juchelka. Proti tomu se ohradili členové koalice, kterým vadilo srovnávání s dobou totality. Poznamenali k tomu, že Veselého členství v Radě ČT neživí, ale že zastává veřejnou funkci, která je spojena s odpovědností za vlastní chování.

2024-06-06T10:25:08Z dg43tfdfdgfd