SKUPINA CREDITAS VSTOUPILA NA SLOVENSKý ENERGETICKý TRH, KOUPILA FIRMU GGE

Praha - Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka vstoupila na slovenský energetický trh. Prostřednictvím své divize UCED koupila energetickou společnost GGE. ČTK o tom dnes informovala skupina Creditas. Akvizici už dříve schválily antimonopolní úřady v ČR i na Slovensku. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je výrobcem a distributorem elektřiny a tepla na Slovensku, do jejího portfolia patří například paroplynová teplárna Považská Bystrica. Plný podíl Creditas odkoupila od společnosti Infracapital, která je investiční částí britské společnosti M&G Plc.

"Akvizice je velkou investiční příležitostí a má pro nás výrazný synergický efekt. S paroplynovými zdroji a distribucí energie máme z Česka bohaté zkušenosti a chceme je dále rozvíjet v regionu střední Evropy. Těšíme se na společné sdílení zkušeností a know-how se skupinou GGE,“ řekl investiční ředitel UCED Richard Holešinský.

GGE patří mezi přední slovenské energetické skupiny. Její síť pokrývá 213 megawattů (MW) v oblasti tepla a více než 70 MW v oblasti elektřiny. Investuje do různých oblastí energetického průmyslu, od výroby elektřiny a tepla, přes distribuci až po dodávky. Zároveň má přes 90 kilometrů tepelných rozvodů a věnuje se budování a propojování lokálních distribučních sítí. Součástí transakce není polská dceřiná společnost Duon.

Slovenská firma si od akvizice slibuje velký potenciál. "Věříme, že povede k dalšímu posílení naší pozice na Slovensku,“ uvedl generální ředitel GGE Jan Vymazal.

"Společnost GGE po devíti letech úspěšné transformace prodáváme ve skvělé kondici s fantastickým růstem EBITDA. Nyní je klíčovým hráčem na slovenském energetickém trhu," dodal Mark Chladek z prodávající společnosti Infracapital.

Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček.

V energetice Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice, její soustavy zásobují přes 7000 stálých odběratelů. Kromě distribuce energií se zaměřuje na výrobu elektřiny, tepla a ekologické zdroje. V roce 2023 zaznamenala společnost UCED zisk EBITDA přes 2,2 miliardy Kč. Do roku 2030 UCED plánuje vybudovat energetický blok o výkonu 1000 MW.

2024-06-05T07:20:44Z dg43tfdfdgfd