PROTESTY ZEMěDěLCů BLOKUJí HLAVNí SILNIčNí TAHY MEZI ŠPANěLSKEM A FRANCIí

Madrid/Paříž - Tisíce zemědělců dnes zablokovaly hlavní silniční tahy na hranicích mezi Španělskem a Francií. Několik dní před volbami do Evropského parlamentu (EP) se domáhají pomoci s vysokými náklady na produkci, které jsou podle nich neúnosné, či omezení dovozu levných potravin ze zemí mimo Evropskou unii.

Zemědělci s traktory a další technikou se podle španělských médií vydali na hraniční přechody na mnoha místech od baskického Irúnu na západě po katalánskou La Jonqueru na východě španělsko-francouzské hranice. Blokují hlavní dálniční tahy, kde se tvoří dlouhé kolony kamionů.

Mluvčí jedné ze španělských zemědělských organizací Eduard Escolá agentuře EFE řekl, že španělská vláda už dostala jejich požadavky. Patří mezi ně například daňové úlevy na pohonné hmoty či nové státní subvence na "neúnosně drahou" výrobu. Požadavky míří také do Bruselu.

"EU by měla upřednostnit naše produkty před těmi, které přicházejí zvenčí," řekl Escolá. Španělští zemědělci kritizují dovoz produktů z Maroka a dalších zemí, který považují za nespravedlivý, protože podle nich tyto produkty nesplňují stejně přísné podmínky jako potraviny z Evropské unie. Evropští farmáři si také dlouhodobě stěžují například na levný dovoz obilí a potravin z Ukrajiny, které se EU snaží pomoci v těžké situaci způsobené ruskou agresí například zrušením dovozních cel.

Řada evropských zemí zažila v minulých měsících velké zemědělské protesty, na něž vlády reagovaly splněním některých požadavků. Evropská komise (EK) částečně omezila bezcelní dovoz z Ukrajiny a slíbila snížit byrokratickou zátěž pro zemědělce.

Farmáři ze Španělska a Francie hodlají v blokádách pokračovat do úterních 10:00. Zástupci španělských automobilových dopravců jejich protesty ostře kritizují a vyzývají policisty, aby uvolnili silnice.

2024-06-03T14:29:16Z dg43tfdfdgfd