PRůMYSLOVá PRODUKCE A STAVEBNí VýROBA V ČESKU V DUBNU MEZIROčNě MíRNě KLESLY

Praha - Průmyslová produkce v Česku v dubnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta z březnových 2,9 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 0,6 procenta. Stavební výroba v dubnu meziročně klesla o 0,3 procenta. Inženýrské stavitelství o 3,2 pct vzrostlo, pozemní o dvě procenta kleslo. Zahraniční obchod skončil v přebytku 33,1 mld. Kč, meziročně byl vyšší o 24,1 mld. Kč. Výsledek kladně ovlivnil obchod s auty. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků zůstaly dubnové výsledky průmyslu mírně za očekáváním. Stavební výroba je i přes lepší meziměsíční výsledky v útlumu. Způsobuje ho hlavně pokles výstavby budov, kterou platí soukromníci, uvedli analytici.

Průmyslová produkce v dubnu meziročně mírně klesla

Průmyslová produkce v Česku v dubnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta z březnových 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání byla naopak o 0,6 procenta vyšší. Hodnota nových zakázek oproti loňskému dubnu vzrostla o 3,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Na mírný meziroční pokles průmyslu měla vliv zejména nižší produkce v energetickém sektoru a pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, v hutnictví a slévárenství. Produkce ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla meziročně klesla o desetinu. Výsledek podle statistiků ovlivnily zejména plánované odstávky v elektrárnách, nižší spotřeba plynu způsobená teplým počasím a pokračující pokles výroby v uhelných elektrárnách. Těžba uhlí v dubnu poklesla meziročně o více než pětinu.

Naopak dařilo se výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů, opravám a instalacím strojů a zařízení a také ostatnímu zpracovatelskému průmyslu. Ve výrobě ostatních dopravních prostředků se produkce meziročně zvýšila téměř o třetinu.

Hodnota nových zakázek byla v dubnu v porovnání s březnem o 0,8 procenta nižší. Oproti loňskému dubnu naopak o 3,6 procenta stoupla. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 5,3 procenta, tuzemské nové zakázky vzrostly o 0,8 procenta.

"Růst hodnoty nových zakázek nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, více zde meziročně přibylo zakázek ze zahraničí. Velké či dlouhodobé zakázky získaly firmy v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Naopak o téměř pětinu nižší byla hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu meziročně snížil o 1,9 procenta.

Dubnové výsledky průmyslu zůstaly mírně za očekáváním analytiků

Dubnové výsledky českého průmyslu zůstaly mírně za očekáváním. Finanční trh předpokládal meziroční stagnaci, průmyslová produkce přitom poklesla o 0,4 procenta. Pozitivní zprávou ale je meziměsíční růst o 0,6 procenta, shodují se analytici, které oslovila ČTK. Výraznější oživení průmyslové výroby předpokládají ve druhé polovině roku, za celý rok podle nich vzroste o jedno až 1,5 procenta.

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský označil dubnový výsledek průmyslu za lehké zklamání. "Zásadní vliv na to, že očištěná produkce zůstala v meziročním poklesu, měl opět slabý výkon automobilového průmyslu. Výroba motorových vozidel vykázala meziročně opět snížení, i když mírnější než v předchozím měsíci," uvedl.

Slabší přínos automobilového sektoru pro průmyslovou výrobu ve srovnání s předchozím rokem připomíná i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. "Zatímco příspěvek k růstu loni ze strany automotive byl silných 2,9 procentního bodu a bez něj by tak průmysl propadl o více než čtyři procenta, letos činí příspěvek jen 0,2 procentního bodu. Tuzemský automotive si obecně vede dobře, oproti lednu až dubnu roku 2019 je letošní výroba o téměř 20 procent vyšší, pouze však nebude moci letos růst dvouciferným tempem jako v posledních dvou letech," uvedl.

Pozitivně ekonomové vnímají meziměsíční růst výroby, musí se ale podle nich ještě potvrdit, že to není jen výkyv. Vidí také signály možného oživení poptávky. "Pozitivní zprávou je pokračující růst hodnoty nových zakázek, které meziročně vzrostly o 3,6 procenta, z toho tuzemské zakázky vzrostly o 0,8 procenta a zahraniční zakázky se zvýšily o 5,3 procenta, což by mohlo naznačovat postupné oživení zahraniční poptávky, která je klíčová pro malou otevřenou ekonomiku typu Česka," uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha.

"Citelnější oživení ukáže průmysl zřejmě až v druhé polovině roku. Bude to navíc podmíněno svižnějším růstem spotřebitelské poptávky a zdravějším vývojem financí v podnikové sféře," řekl Rožumberský.

Hlavní ekonom Generali Investment CEE Radomír Jáč uvedl, že průmyslová výroba by letos měla vzrůst o jedno až 1,5 procenta. "Za letošní první čtyři měsíce nicméně průmyslová výroba po očištění o vliv počtu pracovních dní meziročně klesla o 0,8 procenta," upozornil.

Stavební výroba v dubnu zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta

Stavební výroba v Česku v dubnu zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta, v březnu byla stavební produkce meziročně nižší o 8,3 procenta. V dubnu meziroční pokles tlumilo inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostlo o 3,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se meziročně snížila o dvě procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Loni produkce ve stavebnictví po většinu měsíců meziročně klesala, pouze ve dvou měsících stoupla. Letos v lednu stavební výroba nejprve meziročně klesla, v únoru pak stoupla, ale v březnu se opět vrátila k poklesu. Březnový pokles byl navíc největší od února 2021.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla 45 miliard korun. "Orientační hodnota v dubnu povolených staveb klesla o 16,5 procenta a tento pokles se odehrával v segmentu velkých staveb s rozpočtem nad miliardu korun. U menších staveb vzrostla orientační hodnota o 9,7 procenta," sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

V dubnu byly letos zahájeny stavby 3642 bytů, což je ve srovnání s loňským čtvrtým měsícem o 35,4 procenta více. Více se začaly stavět byty v bytových domech, v rodinných domech to bylo meziročně méně, uvedli statistici. Dokončeno bylo 3916 bytů, meziročně o 8,1 procenta méně.

V porovnání s předchozím měsícem byla v dubnu stavební produkce vyšší o tři procenta.

Analytici: Stavební výroba je i přes lepší meziměsíční výsledky v útlumu

Výsledky dubnové stavební výroby, o kterých dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), jsou sice oproti propadům v březnu pozitivnější, ale v meziročním porovnání stále značí útlum v českém stavebnictví. Znatelný je útlum hlavně v pozemním stavitelství, tedy ve stavbách budov, který je financován převážně soukromými investory. Inženýrské výstavbě, tedy stavbě energetických a dopravních infrastrukturních prvků, se daří lépe mimo jiné proto, že segment není tolik zasažen stále poměrně vysokými úrokovými sazbami. Uvedli to analytici, které dnes oslovila ČTK.

"Zatímco březnová stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Z meziročního pohledu zůstává dynamika utlumená, a platí to hlavně pro pozemní segment. Statistiky vydaných stavebních povolení za duben příliš optimismu, alespoň na první pohled, nepřinesly. Relativně povzbudivá zpráva přišla ze statistik týkajících se rezidenčního bydlení, i když se týká spíše vzdálenější budoucnosti," uvedl Jan Vejmělek, ekonom a analytik Komerční banky.

Stavební výroba v Česku v dubnu podle ČSÚ zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta, v březnu byla stavební produkce meziročně nižší o 8,3 procenta. V dubnu meziroční pokles tlumilo inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostlo o 3,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se meziročně snížila o dvě procenta. Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla 45 miliard korun, meziročně o 16,5 procenta méně.

Podle ekonoma Banky Creditas Petra Dufka je útlum v pozemním stavitelství vyvolaný výrazným omezením inženýrské a bytové výstavby. "Ve srovnání s rokem 2019 je slabší o téměř osm procent, avšak minimálně v oblasti bytové výstavby se snad začíná blýskat na lepší časy," řekl Dufek. Lukáš Kovanda z Trinity Bank k tomu dodal, že pozemního stavitelství v němž je hlavně zaangažovaný soukromý sektor, reaguje na mimořádnou inflaci uplynulých let - a s ní související poměrně vysoké úrokové sazby, z nichž pramení investiční nejistota a horší dostupnost financování jak samotné výstavby, tak vlastního pořizování nemovitostí.

Z údajů Swiss Life Hypoindexu vyplývá, že průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Zatímco ale Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů podle Hypoindexu jen o půl procentního bodu.

Zahraniční obchod vykázal v dubnu přebytek 33,1 mld. Kč, stoupl dovoz i vývoz

Zahraniční obchod ČR skončil v dubnu v přebytku 33,1 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 24,1 miliardy. Výsledek kladně ovlivnil zejména obchod s auty. Naopak negativní vliv mělo mimo jiné obchodování s rafinovanými ropnými produkty. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil na webu Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoz se podle něj meziročně zvýšil o téměř pětinu a dovoz o více než desetinu.

"Ve čtvrtém měsíci letošního roku došlo k meziročnímu růstu vývozu téměř u všech komoditních skupin. Dominoval opět zahraniční obchod s motorovými vozidly, a to jak na straně vývozu, tak dovozu. Naopak k nejvyššímu poklesu došlo u dovozu ropy a zemního plynu, kde jsme zaznamenali meziroční pokles o 4,4 miliardy Kč," uvedla vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jana Mazánková.

Vývoz v dubnu meziročně stoupl o 19,7 procenta na 416,2 miliardy Kč a dovoz o 13,1 procenta na 383,1 miliardy Kč. Letošní duben měl ale o tři pracovní dny více než ten loňský. V meziměsíčním srovnání a po sezonním očištění vývoz i dovoz klesly, o 1,1 procenta a 0,3 procenta.

Celkový výsledek zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil o 15,7 miliardy korun vyšší přebytek obchodu s motorovými vozy. Zlepšila se rovněž bilance obchodu s elektrickými zařízeními, která se dostala do přebytku, a o 4,5 miliardy korun klesl deficit obchodu s ropou a zemním plynem.

Obchod s rafinovanými ropnými produkty, který se podle ČSÚ negativně podepsal na výsledku obchodování ČR s cizinou, vykázal nárůst deficitu o 4,4 miliardy Kč. Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji stoupl o 3,5 miliardy a se základními kovy o 2,2 miliardy.

U obchodování se státy Evropské unie se přebytek meziročně zvýšil o 12,4 miliardy a se státy mimo unii klesl deficit o 11,2 miliardy.

Analytici: Zahraniční obchod v dubnu ovlivnil větší počet pracovních dní

Dubnový růst vývozu a dovozu byl dán zejména třemi pracovními dny navíc oproti loňsku. V meziměsíčním vyjádření export, na který se česká ekonomika orientuje, naopak oslabil. Mírněji než vývoz ve srovnání s březnem poklesl také dovoz. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Přesto podle nich dubnový přebytek 33,1 miliardy korun opět překonal výhled trhu, který očekával kladnou bilanci 20,8 miliardy korun. Analytici zároveň upozornili na to, že saldo bylo v plusu osmý měsíc za sebou.

"Vývoj zahraničního obchodu lze hodnotit jako pozitivní překvapení. Trochu se o něj možná zasloužila omezená investiční aktivita v tuzemsku, která snižovala dovozní poptávku," řekl ČTK hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. V letošním druhém čtvrtletí by podle něj měl dubnový výsledek zahraničního obchodu kladně přispět k reálnému růstu hrubého domácího produktu. "To zvyšuje šance, že se česká ekonomika přesouvá na dráhu udržitelného růstu, a to přes momentální slabou investiční aktivitu," doplnil.

Za letošní rok zatím přebytek zahraničního obchodu podle ekonoma společnosti Deloitte Václava Franče dosáhl 118 miliard korun, což je o 69 miliard korun více než loni stejnou dobou. "Je ale otázka, jestli automobilovému průmyslu, což je tahoun vývozu, nedojde časem dech. Pozvolna rostoucí vnitřní poptávka bude navíc stimulovat dovoz, a tedy omezovat přebytky obchodní bilance," míní Franče.

Přebytek zahraničního obchodu podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona pravděpodobně nadále poroste. Riziko ale představují situace na Blízkém východě a pro exportéry také posilující česká koruna. Analytička Komerční banky Jana Steckerová pak očekává, že za celý letošní rok skončí bilance v plusu více než 200 miliard korun, když loni přebytek činil 124 miliard korun. "Vzhledem k mimořádně dobrým výsledkům v posledních měsících však může být výsledek ještě lepší," dodala.

Analytik společnosti Citfin Tomáš Volf poukázal na to, že v dubnu stoupl přebytek obchodu se zeměmi Evropské unie a deficit se státy mimo EU klesl. "Domácí firmy se musí začít soustředit také na jiné než evropské trhy, které v době nižší výkonnosti HDP u nás budou růst rychleji než země EU," řekl.

2024-06-05T22:08:06Z dg43tfdfdgfd