KORUNA O NěKOLIK HALéřů POSíLILA K EURU I DOLARU, BURZA POTřETí V řADě KLESLA

Praha - Koruna ve středu posílila k oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila o sedm haléřů na 24,63 Kč/EUR, k dolaru si polepšila o tři haléře a v 17:00 se obchodovala v kurzu 22,67 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

Korunu v úterý příliš neovlivnilo oznámení statistiků, že kvůli snižující se inflaci v prvním čtvrtletí letošního roku po víc než dvou letech stoupla reálná průměrná mzda, meziročně o 4,8 procenta. Dnes Český statistický úřad oznámil, že v dubnu maloobchodní tržby v Česku pátý měsíc po sobě meziročně stouply, a to o 5,3 procenta.

Česká měna může ve čtvrtek výrazněji reagovat na zasedání Evropské centrální banky (ECB), která by podle očekávání měla snížit úrokové sazby ze 4,5 procenta na 4,25 procenta. "Toto snížení je již v kurzu koruny proti euru určitě započítané, koruna by ale mohla silně reagovat na slova guvernérky ECB Christine Lagardeové na následné tiskové konferenci, která přednese prognózu ECB na další období," uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Česká národní banka začátkem května snížila základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta. Příští měnověpolitické jednání bankovní rady centrální banky bude ve čtvrtek 27. června.

Pražská burza potřetí v řadě klesla. Index PX ve středu oslabil o 0,23 procenta na 1533,89 bodu. V červených číslech uzavřela většina titulů. Zisk zaznamenaly pouze akcie Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla podprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Index PX se většinu dne obchodoval v plusu. V závěru obchodování ale jeho hodnota spadla. "To bylo v kontrastu s mnoha evropskými indexy, které posilovaly o téměř procento," upozornil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Z bankovního sektoru dnes nejhůře dopadla Moneta Money Bank, jejíž akcie zlevnily o 0,91 procenta na 97,50 koruny. Erste Bank pak odepsala 0,32 procenta na 1098 korun. Komerční banka naopak přidala 0,26 procenta. V zisku skončila po dvou ztrátových dnech.

V tomto týdnu dosud klesaly také akcie ČEZ, ve středu však otočily a zdražily o 0,16 procenta na 947,50 koruny. Zbrojovka Colt CZ si pohoršila o 0,59 procenta na 674 korun a nápojářská Kofola o 0,34 procenta na 295 korun. Nejhorší procentuální výsledek ale zaznamenal řetězec Pilulka, jehož cenné papíry klesly o 10,11 procenta na 160 korun.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

2024-06-05T15:37:03Z dg43tfdfdgfd