ANALýZA: STAVEBNí FIRMY ODHADUJí PRO LETOšEK POKLES VE STAVEBNICTVí O 1,2 PCT

Praha - Stavební firmy odhadují pro letošní rok pokles stavební výroby o 1,2 procenta, ještě v minulém čtvrtletí čekaly pokles o 1,7 procenta. Velké stavební společnosti jsou optimističtější než malé firmy. Zatímco ty velké předpokládají mírný pokles asi o 0,3 procenta, malé čekají pokles až o 2,2 procenta. Velké stavební firmy totiž mají lepší přístup ke kapitálu a lepší schopnost ustát krátkodobé tržní změny, zatímco malé mohou být citlivější na okamžité ekonomické faktory. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy společnosti CEEC Research představené na dnešní konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví 2024 na Pražském hradě. V roce 2025 stavební firmy počítají s oživením trhu a s jeho růstem o 2,4 procenta.

"Na ministerstvu pro místní rozvoj očekáváme v letošním roce pozitivní vývoj stavebního trhu. Očekává se, že stavební trh v Česku se bude muset vypořádat se změnami včetně vývoje cen stavebních materiálů a adaptace na nové technologie a udržitelné postupy. Tyto výzvy jsou spojeny s různými ekonomickými tlaky, ale zároveň díky modernizaci a zvýšené poptávce po ekologických stavebních řešeních vznikají příležitosti pro růst. Celkově zůstávají ceny stabilní, což naznačuje, že stavební trh bude schopný absorbovat určité výkyvy bez větších problémů," uvedl v analýze vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podle analýzy jsou po letech útlumu ve svých výhledech pozitivní také stavební firmy. Návrat k růstu stavební produkce ale bude trvat delší dobu, protože stavebnictví je obor, který reaguje na změny až s větším odstupem. Významně může pomoci také zvyšující se úroveň digitalizace a ambice vlády podpořit digitální přeměnu českého stavebnictví.

"Rok 2024 je pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Věříme, že za rozhýbáním trhu stojí jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb. Na zásadní rozhýbání výstavby si však musíme počkat do začátku roku 2025, kdy by se hranice hypotečních úrokových sazeb mohla pohybovat pod 3,5 procenta," řekl generální ředitel prodejce stavebnin Wienerberger Kamil Jeřábek.

Rozdíly v předpokladech vývoje stavebního trhu se kromě velikosti firem liší také podle specializace. Společnosti zaměřené na inženýrskou výstavbu, tedy na výstavbu dopravní a energetické infrastruktury, a které těží z veřejných investic, očekávají růst trhu o 1,5 procenta v roce letošním a o 2,6 procenta v příštím. Firmy specializující se na pozemní stavitelství, tedy stavbu budov, předpovídají pokles o 2,4 procenta, v roce příštím pak obrat k růstu o 2,3 procenta.

Z posledních dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se stavební výroba v Česku letos v březnu meziročně propadla o 8,3 procenta, což je nejvýraznější pokles za více než tři roky. Oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství. Počet zahájených staveb bytů se oproti loňskému březnu snížil skoro o pětinu. Produkce ve stavebnictví poklesla i v meziměsíčním srovnání, a to o 7,8 procenta.

2024-06-04T10:17:35Z dg43tfdfdgfd