RUSKý EXPORT ROPY SE VYšPLHAL NA NEJVYšší HODNOTY OD ZAčáTKU VáLKY NA UKRAJINě

Ruský export ropy se minulý měsíc zvýšil o 50.000 barelů (1 barel = 159 litrů) denně na 8,3 milionu barelů/den. Podle IEA Moskva tak zcela nesplnila svoji hrozbu, že prudce sníží produkci.

„Rusko ve skutečnosti může zvyšovat objemy, aby nahradilo ztracené příjmy,“ uvedla IEA ve své měsíční zprávě o trhu s ropou.

V současné době probíhá projednávání 11. balíčku sankcí Evropské unie vůči Rusku, který se týká loňské invaze na Ukrajinu. V rámci svých předchozích opatření uvalila EU sankce na celkový počet 1 473 ruských osob a 207 subjektů a rovněž zmrazila ruský majetek v hodnotě 21,5 miliardy eur.

Ve snaze omezit klíčový zdroj financování ruské války na Ukrajině, se skupina G7 (tj. sedmi nejbohatších ekonomik světa) a Austrálie rozhodly stanovit cenové stropy pro ruskou ropu a ropné produkty v koordinaci s Evropskou unií (EU). Tento krok by měl pomoci zamezit ruským snahám mít zisky z prodeje těchto produktů na světových trzích.

Moskva následně pohrozila, že zastaví export do zemí a společností, které dodržují cenové stropy. A oznámila snížení těžby o 500.000 barelů ropy denně. Také její spojenci ve skupině největších světových producentů ropy OPEC+, včetně Saúdské Arábie, se dohodli na snížení těžby.

IEA uvedla, že těžba ruské ropy se v dubnu udržela „v podstatě stabilní“.

"Zdá se, že Rusko nemá problém najít ochotné kupce pro svou ropu a ropné produkty, často na úkor ostatních členů OPEC+ na dvouúrovňovém trhu, který se objevil po vstupu sankcí v platnost," uvedla IEA.

Příjmy Moskvy z vývozu ropy v dubnu 2023 vzrostly meziměsíčně o 1,7 miliardy USD na 15 miliard USD, ale byly o 27 % nižší než ve stejném měsíci 2022. Daňové příjmy Ruska z jeho ropného a plynárenského sektoru se meziročně snížily o 64%.

Podle AFP téměř 80 procent ruského exportu ropy směřuje do Číny a Indie. Očekává se také, že ukončení téměř tříletých omezení spojených s pandemií onemocnění COVID-19 v Číně, zvedne světovou poptávku po ropě v této zemi. IEA již zvýšila svou předpověď poptávky o 2,2 milionu barelů denně na průměrných 102 milionů barelů/den.

„Zotavování čínské poptávky nadále překračuje očekávání, přičemž země v březnu vytvořila historický rekord na úrovni 16 milionů barelů/den,“ dodala IEA.

2023-05-16T13:06:31Z dg43tfdfdgfd