ZEMřEL MILIARDář SRICHAND HINDUJA, HLAVA NEJBOHATší RODINY V BRITáNII

Významný podnikatel a miliardář Srichand Hinduja zemřel ve středu. SP nebo jak se mu říkalo Sri, trpěl podle zpráv demencí. 

Ve středu mluvčí rodiny uvedl: „Gopichand, Prakash, Ashok a celá hindudžovská rodina s těžkým srdcem a lítosti oznámili, že dnes zemřel […] pan SP Hinduja.Mluvčí ho popisuje jako „vizionářského titána průmyslu a obchodu“.

V roce 2022 se rodina Hindujaových umístila na prvním místě v žebříčku Sunday Times Rich List, když jejich celkové jmění vzrostlo o více než 11 miliard liber na 28,4 miliardy liber. Toto je největší jmění zaznamenané v průběhu více než tří desetiletí existence tohoto seznamu.

Společnost Hinduja Group, která byla založena před více než stoletím v Indii, prošla dlouhým vývojem, který zahrnoval přestěhování do Spojeného království poté, co je v 70. letech revoluce v Íránu donutila k emigraci.

Tento rozsáhlý konglomerát působí v mnoha odvětvích, včetně bankovnictví, ropy, automobilových skupin, zdravotnictví a kybernetické bezpečnosti, má globální dosah.

Pan Hinduja se stal předmětem mediálního zájmu během prvních dnů premiérství Tonyho Blaira, kdy byli labourističtí poslanci obviněni z lobbování ve prospěch jeho britského občanství. Toto obvinění vedlo k rezignaci Petera Mandelsona, který tehdy zastával post tajemníka Severního Irska.

Rodinu zasáhl soudní spor

V listopadu 2022 se Hinduja stal středem pozornosti v souvislosti s rodinným sporem poté, co mu byla diagnostikována demence. Tato situace vyvolala spor mezi příbuznými.

Případ byl předložen Ochrannému soudu, který se zabývá záležitostmi lidí s omezenou schopností rozhodovat. Během slyšení soudce uvažoval o umístění pana Hinduju do veřejného pečovatelského domu.

Soudce Hayden dospěl k závěru, že pan Hinduja by měl opustit nemocnici, avšak příbuzní nedokázali najít vhodné soukromé ubytování, přestože disponují výraznými finančními prostředky.

V prohlášení rodiny po jeho úmrtí se uvádí, že SP Hinduja prošel životem s pokorou a důstojností a vždy se snažil spojovat lidi ve společném zájmu.

Dále se projevuje uznání za jeho snahu o zviditelnění Indie a její kultury na světové scéně skrze jeho práci a filantropického úsilí.

Pan Hinduja zemřel klidně dnes ráno za přítomnosti členů své rodiny. Rodina je v míru s vědomím, že se v posmrtném životě znovu setká se svou milovanou ženou a synem.

2023-05-18T05:22:15Z dg43tfdfdgfd