Z RUSKA OD ZAčáTKU VáLKY ODEšLO JEN DEVěT PROCENT SVěTOVýCH FIREM, TVRDí UKRAJINA

"Mezi západními společnostmi, které nadále podnikají v Rusku, tvoří největší část německé (19,5 procenta), americké (12,4) a japonské firmy (sedm procent). V teroristickém státu zůstaly firmy, jako Metro, Leroy Merlin, Auchan, Nestle, Unilever, Procter&Gamble, Siemens, Pfizer, Philip Morris, Bayer, Acer, Alibaba, CloudFlare, Societe Generale, Credit Suisse, Lenovo, Asus, Cersanit a další," napsal Podoljak v sociální síti.

Některé západní banky za rok války dokázaly v Rusku podle něj vygenerovat výjimečně vysoké zisky. "(Rakouský finanční ústav) Raiffeisen Bank zvýšil zisk v Rusku o 313 procent. Za loňský rok zisk ruské pobočky představoval 474 milionů eur (asi 11,26 miliardy Kč), což je největší suma ze všech poboček v jihovýchodní Evropě," upozornil.

Raiffeisen Bank podle něj přispěla do ruské státní pokladny sumou 94,8 milionů eur (asi 2,25 miliardy Kč) jen na dani z příjmů a další odvody jsou podle něj ještě mnohem vyšší. "To je daň na válku, na vraždění Ukrajinců," zdůraznil a obvinil banku, že uznala separatistické "pseudorepubliky" v Donbasu tím, že tamním mobilizovaným vojákům nabídla úvěrové prázdniny. Tohoto příkladu podle Podoljaka následovaly Citibank, Credit Europe Bank a OTP Bank.

Americkou společnost Procter&Gamble, které patří také značky Gillette, Fairy, Tide, Ariel, Lenor, Mr. Proper, Pampers, Always, Head & Shoulders, Pantene, Old Spice, Hugo Boss, Max Factor a další, označil za sponzora války.

Světové firmy, které dál podnikají v Rusku, platí do ruského rozpočtu daně, které slouží k výrobě zbraní. Celkově tyto firmy podle Podoljaka utržily v Rusku skoro 290 miliard dolarů (asi 6,4 bilionu Kč), což představuje pětinu hrubého domácího produktu Ruska. Společnosti jsou také podle ruského zákona povinny napomáhat povolávání svých pracovníků do armády.

"Neodejít z Ruska za rok války - to není náhoda, ale vědomé stanovisko. Kolektivní Západ, jehož trh má pro nadnárodní korporace větší důležitost než Rusko, by měl projevit tvrdý postoj," vybídl Podoljak.

2023-02-12T08:20:46Z dg43tfdfdgfd