PRůMYSLU SE DAří LéPE NEž LONI, STAVEBNí PRODUKCE MEZIROčNě POKLESLA

"Meziroční růst produkce nejvýznamněji ovlivnila výroba motorových vozidel, kde se produkce zvýšila meziročně o 42 % a meziměsíčně o více než desetinu. Vedle vlivu nižší srovnávací základy se v tomto odvětví projevilo i zlepšení dodávek komponentů. Ve většině průmyslových odvětví však produkce meziročně poklesla," řekl ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. 

Pokles zaznamenala výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu či další odvětví jako například chemický průmysl, hutnictví, slévárenství či těžba a dobývání.

Úřady vydaly meziročně o více než 13 procent stavebních povolení méně, přičemž jejich orientační hodnota klesla o více než 6 procent. Staví se také o pětinu méně bytů. 

"Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 6,0 %. Meziměsíčně byl zaznamenán také pokles, který byl ale mírnější než v únoru. Zatímco meziměsíční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím a inženýrské stavby rostly, k meziročnímu poklesu přispěly oba segmenty stejnou měrou," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

2023-05-09T07:49:16Z dg43tfdfdgfd