PRůMěRNá SAZBA HYPOTéK V úNORU MíRNě VZROSTLA NA 6,37 PROCENTA

Nabídkové hypoteční sazby na počátku února mírně vzrostly. "Jde o změny spíše kosmetické a celkový trend vývoje hypotečních sazeb pokračuje ve stagnaci. I nadále můžeme očekávat spíše stagnaci úrokových sazeb hypoték, kterou mohou narušit jen jarní slevové akce některých bank. Rozhodně už nelze očekávat nějaký výraznější růst," uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Nejvýrazněji vzrostly úrokové sazby hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti s fixací na jeden rok. Zvýšily se o 0,06 procentního bodu na 6,76 procenta. Největší pokles byl naopak u hypoték nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti s jednoletou fixací. Zlevnily o 0,14 procentního bodu na 6,26 procenta.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,37 procenta v únoru vzrostla o 70 korun na 23.342 korun. Za posledních 12 měsíců se měsíční splátka zvýšila zhruba o 3850 korun.

Zatímco úrokové sazby hypoték stagnují, ceny některých nemovitostí poklesly. Sýkora ale upozornil, že pokles nebyl plošný. "Jde jen o určité nemovitosti, například starší byty nebo energeticky náročnější domy. A to navíc ještě jen v některých lokalitách. Proto pokud hovoříme o průměrné ceně nemovitostí nejsou tyto propady cen nijak dramatické. Proto můžeme očekávat jen mírný pokles u průměrné ceny nemovitostí na českém trhu," uvedl.

Pro příští měsíce očekává Sýkora stagnaci úrokových sazeb hypoték, a to do doby, než začne Česká národní banka (ČNB) snižovat základní úrokovou sazbu. "Toto asi nelze čekat dříve než koncem letošního roku. Při optimistických předpovědích by tak úroková sazba hypoték mohla začít klesat koncem letošního roku a při těch pesimističtějších předpovědích bychom se poklesu mohli dočkat až na jaře roku 2024. Nicméně půjde o pokles v řádu nízkých desetin procenta," uzavřel Sýkora.

2023-02-08T07:33:15Z dg43tfdfdgfd