EKONOMIKA V ČESKU KLESLA, RECESE ALE PODLE EXPERTů SKONčILA

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler konstatoval, že výsledek HDP v prvním čtvrtletí předčil odhady většiny analytiků. "Navzdory významným zahraničním rizikům, problémům s energetickou krizí a dvoucifernou inflací byl tak ekonomický pokles jen mírný a koncentrován pouze do druhé poloviny minulého roku. Za celý letošní rok by měla tuzemská ekonomika mírně růst," uvedl.

"Díky zahraniční poptávce u nás skončila recese, která nebyla ani dramatická ani nijak zásadní. Nerozšířila dramaticky ani řady nezaměstnaných ani počty bankrotujících podniků," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. "Opět se tak potvrdilo, že česká ekonomika je někdy až překvapivě robustní, firmy velmi zkušené a v krizových momentech, jako byla energetická krize, i schopné efektivní improvizace," doplnil.

Na odolnost české ekonomiky upozornil i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. "Česká ekonomika se s energetickou krizí vyrovnává podstatně lépe, než naznačovaly prvotní alarmistické signály. To lze částečně patrně přičíst vládní podpoře, příznivému vývoji na energetickém trhu, ale i opadnutí dřívějších, až přehnaně vyhrocených, obav českých domácností," uvedl. Zároveň ale varoval před přílišným optimismem. "Ze strany domácí poptávky sice ve zbytku roku čekáme postupné zlepšování, ovšem ve výrazném útlumu zůstává většina průmyslových odvětví, s výjimkou výroby automobilů," řekl.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše se česká ekonomika staví na nohy rychleji, než se očekávalo. "Na druhou stranu jsou tu pro ekonomiku varovné signály přicházející z evropského průmyslu - nálada a nové objednávky šly v posledních měsících dolů, a to může brát vítr z plachet i českým exportům," upozornil.

Ekonomika ČR v 1. čtvrtletí meziročně klesla, poprvé po dvou letech

Česká ekonomika klesla v prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 0,2 procenta. Zaznamenala tak první meziroční pokles od prvního kvartálu roku 2021. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,1 procenta. V předchozích dvou čtvrtletích česká ekonomika mezikvartálně klesala, technicky tedy byla v recesi.

K meziročnímu růstu hrubé přidané hodnoty podle statistiků nejvíce přispěl zejména průmysl a v mezičtvrtletním srovnání také odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Mezičtvrtletně se dařilo rovněž stavebnictví a informačním a komunikačním činnostem.

"Mezičtvrtletní i meziroční vývoj HDP byl pozitivně ovlivněn především rostoucí zahraniční poptávkou. Naopak negativní vliv měly nadále se snižující výdaje na konečnou spotřebu domácností. Pokles nastal rovněž u tvorby hrubého kapitálu, kde došlo k meziročnímu propadu po dvouletém období růstu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zaměstnanost v Česku v prvním čtvrtletí podle dat ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 procenta. V meziročním srovnání stoupla o 1,4 procenta.

Analytici byli v očekávání vývoje HDP rozdělení. Někteří čekali mezičtvrtletní pokles v desetinách procenta, jiní naopak odhadovali růst ve stejném rozsahu.

2023-05-02T09:16:38Z dg43tfdfdgfd