ČESKá POšTA ZAMěSTNANCůM ZVýší MZDY. S ODBORářI SE NESHODLA, O KOLIK

"Česká pošta představila návrh, který počítá s navýšením tarifních mezd o pět procent. Je to maximum, které si můžeme vzhledem k ekonomické situaci dovolit. Všichni zástupci odborových organizací považují tento návrh za silně nedostačující a požadují navýšení o deset procent," uvedl Vitík.

Loni Česká pošta mzdy nezvyšovala, pouze zaměstnancům vyplácela mimořádné odměny. Podle odborářů je průměrná mzda pošťáků dlouhodobě nižší, než je celorepublikový průměr. Nyní je zhruba 8000 Kč pod průměrnou mzdou v ČR, která přesahuje 40.000 Kč.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes oznámil, že stát letos zahájí rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude redukce nákladů a zmodernizování jejích služeb. Řešit se bude i možné rozdělení státního podniku a služeb.

Česká pošta předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává zhruba 25.000 lidí. Od státu má nárok na úhradu nákladů za poskytování základních služeb do výše 1,5 miliardy Kč.

2023-02-01T15:03:20Z dg43tfdfdgfd