ČESKá POšTA OD DUBNA ZVýší TARIFNí MZDY V PRůMěRU O PěT PROCENT

Odborové organizace přijaly návrh vedení podniku jako značně nedostatečný. Vnímají ho jako první krok, kterým se přiblíží ke svému návrhu, jímž je navýšení mezd o deset procent. Obě strany se dohodly, že jednání o mzdách s ohledem na ekonomickou situaci firmy budou pokračovat v červnu, dodal mluvčí pro ČTK. Aktuální vyjádření odborů ČTK zjišťuje.

Loni Česká pošta mzdy nezvyšovala, pouze zaměstnancům vyplácela mimořádné odměny. Podle odborářů je průměrná mzda pošťáků dlouhodobě nižší, než je celorepublikový průměr. Nyní je podle nich zhruba 8000 Kč pod průměrnou mzdou v ČR, která přesahuje 40.000 Kč.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na začátku února oznámil, že stát letos zahájí rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude redukce nákladů a zmodernizování jejích služeb. Řešit se bude i možné rozdělení státního podniku a služeb.

Česká pošta předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává zhruba 25.000 lidí. Od státu má nárok na úhradu nákladů za poskytování základních služeb do výše 1,5 miliardy Kč. Limit pro kompenzaci by se měl podle návrhu Rakušana odstranit.

2023-02-15T17:53:44Z dg43tfdfdgfd