RUSKá EKONOMIKA SE LONI VRáTILA K RůSTU, HDP SE ZVýšIL O 3,6 PROCENTA

Moskva - Ruská ekonomika se loni vrátila k růstu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 3,6 procenta po poklesu o 1,2 procenta v roce 2022. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Růst ekonomiky je do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice, upozornila agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin, který se při březnových volbách bude ucházet o znovuzvolení do funkce, prohlásil, že ekonomika se rozvíjí a má dostatečnou rezervu, aby umožnila Rusku úspěšný odklon od Západu v souvislosti se sankcemi uvalenými kvůli invazi na Ukrajinu. Ekonomové působící v Rusku však upozorňují, že ekonomika nyní vykazuje vážné známky přehřátí, protože Moskva pokračuje ve válce proti Ukrajině. Navzdory převládajícímu optimismu varují, že ekonomice může hrozit stagnace nebo recese a známky stagnace se již projevují v odvětvích jako výroba automobilů a stavebnictví.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters také upozornili, že údaj o vývoji HDP poskytuje jen malý pohled na životní úroveň většiny Rusů. "Zbrojařská firma vyrobí raketu nebo granát, ty někde vybuchnou a HDP vzroste," uvedl ekonom Sergej Chestanov. "Ale civilní ekonomika z tohoto procesu má jen velmi malý prospěch. Sovětský svaz vyráběl mnoho tanků a raket, ale lidé to nepocítili," dodal.

Ruské centrum pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy CAMAC odhaduje, že konflikt na Ukrajině se na růstu průmyslové výroby v posledních dvou letech podílí 60 až 65 procenty.

Další ekonomové dodávají, že Rusko pumpuje ekonomiku jednorázovými, neproduktivními investicemi, které přinášejí jen omezený budoucí užitek. "Výroba ve vojensko-průmyslovém komplexu je, upřímně řečeno, plýtvání penězi," řekla ekonomka Alexandra Suslinová. "Konvenční tanky a bomby jsou něco, co se použije jednou, a nepřinášejí ekonomice žádný efekt. Z trosek tanku není možné vytvořit vyspělý technologický stroj, který by dále přispíval k růstu," dodala.

Zpráva statistického úřadu také ukázala, že maloobchodní tržby, důležitý ukazatel spotřebitelské poptávky, se loni nedokázaly odrazit ode dna. Zvýšily se o 6,4 procenta po propadu o 6,5 procenta v roce 2022. Západní sankce v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu narušily obchod a mnoho západních firem ruský trh opustilo. Nezaměstnanost v zemi se v prosinci mírně zvýšila na tři procenta z listopadových 2,9 procenta, zůstala ale velmi nízká. Hlavním problémem tak zůstává nedostatek pracovních sil.

Mezinárodní měnový fond očekává, že ruská ekonomika letos poroste rychleji než všechny země ze skupiny G7, ale pomaleji než rozvíjející se evropské ekonomiky. Pomohou jí vojenské výdaje. Podle MMF se má HDP zvýšit o 2,6 procenta, ruské ministerstvo hospodářství očekává růst jen o 2,3 procenta. V příštím roce však má podle MMF ruská ekonomika klesnout o 1,1 procenta.

2024-02-07T17:54:56Z dg43tfdfdgfd