PRO STRATEGICKé SPOJENECTVí ČR A IZRAELE JE TřEBA VíCE SPOLUPRáCE, řEKL POJAR

Praha - Pro dosažení strategického spojenectví mezi Českem a Izraelem je potřeba více spolupráce na denní bázi, řekl na panelu věnovaném geopolitické spolupráci na Česko-izraelském fóru poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Obě země podle něj smýšlejí podobně, ale zatím nejsou strategickými partnery. Aby se jimi staly, musí se zvýšit spolupráce například mezi univerzitami nebo soukromými firmami. Fórum pořádal Institut pro politiku a společnost, který je think-tankem opozičního hnutí ANO.

Česko a Izrael jsou podle Pojara dvě podobně smýšlející země, ale zatím ne strategičtí partneři, k tomu je třeba více spolupráce i na jiné úrovni než diplomatické. Podle bývalého velvyslance v Izraeli Jiřího Schneidera mají obě země stejnou historickou zkušenost, že geopolitika může rozhodnout budoucnost malé země. Ve vztahu mezi oběma zeměmi je podle něj velký potenciál, musí toho ale být uděláno více. S tím souhlasí izraelská velvyslankyně v ČR Anna Azariová. Podle ní Izrael nevyužívá všechny příležitosti, které Česko nabízí. Unikátní je podle ní vztah v tom, že v Česku není v postoji k Izraeli rozdíl mezi politickým vedením a lidmi, ale ani mezi koaličními a opozičními politiky.

Fórum dnes zahájil místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO), akce měla podle něj vyjádřit solidaritu s Izraelem po říjnovém teroristickém útoku Hamásu. Slova podpory nejsou dost, je třeba konat a ukazovat, že život v Izraeli jde dál a spolupráce mezi zeměmi se bude dále prohlubovat, řekl.

Před budovou, kde se fórum konalo, bylo před začátkem akce několik protestujících s cedulí "Stop nekritické podpory izraelské vlády". Izraelská velvyslankyně dorazila na akci kvůli protestu se zpožděním.

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy, která je odvetou za říjnový útok Hamásu na izraelské pohraničí s 1200 oběťmi, zemřelo podle palestinských úřadů spravovaných Hamásem už nejméně 27.238 Palestinců, z toho většina byly ženy, děti a nezletilí. Na 66.450 Palestinců bylo kvůli bojům zraněno. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, podle řady expertů ale více méně odpovídají skutečnosti. Mnoho obětí je navíc stále pod troskami domů, které se zřítily v důsledku bombardování.

2024-02-05T15:04:12Z dg43tfdfdgfd