PRůMYSL V ČR LONI KLESL O 0,4%, COž JE NEJHORší VýSLEDEK OD COVIDU

Praha - Stavebnictví a průmyslová výroba v Česku loni zaznamenaly nejslabší výkon od roku 2020 ovlivněného omezeními zavedenými kvůli pandemii covidu-19. Průmyslová produkce za celý loňský rok meziročně klesla o 0,4 procenta a stavební byla nižší o 2,6 procenta. Zahraniční obchod České republiky se zbožím vykázal loni podle předběžných údajů přebytek 122,8 miliardy korun, o rok dříve byl v deficitu 204,8 miliardy korun. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Předloni průmyslová výroba meziročně o 2,5 procenta vzrostla a stavební byla vyšší o 2,6 procenta.

V průmyslu loni postihl pokles zejména energeticky náročná odvětví jako hutnictví a slévárenství, nepomohlo ani oživení v automobilovém průmyslu. Produkce ostatních nekovových minerálních výrobků, kam patří výroba skla, porcelánu nebo stavebních hmot, se meziročně snížila o 17,8 procenta, výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství sestoupila o 14,4 procenta. O desetinu klesla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, těžba uhlí se snížila o 14,4 procenta. O 16,1 procenta se naopak zvýšila výroba motorových vozidel, o 17,8 procenta stoupla produkce ostatních dopravních prostředků. Růst o 9,3 procenta statistici evidovali pro farmaceutický průmysl.

Automobilky podle analytika Banky Creditas Petra Dufka zachraňovaly výsledky průmyslu díky dříve neodbaveným zakázkám téměř po celý loňský rok. Bez jejich přispění by podle něj celé odvětví skončilo hluboko v minusu. Výroba osobních automobilů se dostala na třetí nejvyšší úroveň v historii a k překonání rekordu stačilo poměrně málo, necelých 40.000 vozů, podotkl Dufek.

Mírný pokles či stagnace průmyslu bude podle analytiků s největší pravděpodobností pokračovat i v prvních měsících letošního roku. Poslední průzkumy nálady mezi podniky podle Patrika Rožumberského z UniCredit Bank signalizují nanejvýš stabilizaci poklesu odvětví, ale žádné očividné zlepšení. Jako brzda českého průmyslu bude zřejmě působit hlavně slabá německá ekonomika, jejíž vyhlídky pro letošní rok se v poslední době dále zhoršují, upozornil. Citelnější oživení v průmyslu čeká ve druhé půlce roku.

České stavebnictví loni pokleslo po dvou letech růstu. Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda podotkl, že kromě loňska a roku 2020 se stavebnictví v uplynulé dekádě propadlo už jen v roce 2016. Poprvé se také od tohoto roku loni propadlo současně jak pozemní, tak inženýrské stavitelství. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, zaznamenalo loni pokles o 4,7 procenta, výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, klesla o 1,8 procenta.

Loňský propad stavební produkce je podle analytiků odrazem stavu celé české ekonomiky. Měnová politika a makroekonomické vlivy komplikovaly financování nových projektů. "Pozemní stavitelství se potýkalo zejména s dopady vysokých úrokových sazeb, které ochromily investiční aktivitu ve stavebnictví či developmentu, ale také poptávku po nemovitostech, například prostřednictvím zdražení a vysokých sazeb hypoték. Důraz vlády na konsolidaci veřejných rozpočtů a neochota krajů a obcí investovat více ze svých dlouhodobě budovaných přebytků pak zásadně přispěly k tomu, že se propadlo také inženýrské stavitelství," dodal Kovanda.

Letos by se ale stavební trh mohl zlepšit díky očekávanému snížení hypotečních sazeb a poklesu cen energií. Problémem stále mohou být vyšší ceny stavebních materiálů a narušení výrobních a dopravních řetězců zapříčiněných geopolitikou situací, shodli se analytici oslovení ČTK.

Za výrazným přebytkem zahraničního obchodu v roce 2023 je podle nich uklidnění energetické krize, díky čemuž byly loňské nákupy plynu a ropy za výrazně nižší ceny než v roce 2022. K růstu vývozu významně přispěl export automobilů, podotkli. V prvních měsících letošního roku bude podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura na zahraniční obchod nadále doléhat horší situace v průmyslu v důsledku slábnutí německé ekonomiky. Zlepšení situace očekává ve druhé polovině roku. Celkově letos analytici čekají podobný přebytek, jako byl ten loňský.

2024-02-05T23:04:56Z dg43tfdfdgfd