POTVRZENO DATY: PřES 200 TISíC ČECHů NEMá PROBLéM S PITíM BěHEM PRACOVNí DOBY

Z průzkumu lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio vyplynulo, že přes 200 tisíc Čechů nemá problém s pitím během pracovní doby a považují to za běžné (Přepočítáno vůči celkové populaci. Cca 2 % z dotazovaného celku). Více, než každý desátý člověk je na hranici rizikového pití.

1,3 milionu lidí v ČR je na hranici rizikového pití, říká adiktolog

“Alkohol v Česku patří mezi těžké a nejzávažnější drogy. Přibližně 1 300 000 Čechů je totiž na hranici rizikového nebo problémového pití, což je v porovnání s nealkoholovými drogami nesrovnatelné a alarmující,” říká český adiktolog a ředitel institutu Origanum Mgr. Aleš Kuda.

Češi přitom vévodí dalším statistikám jak v dlouhodobém nestřídmém pití, tak v tom nárazovém (jedná se o vypití pěti a více drinků za sebou).

Stačí hodina práce denně navíc a riziko alkoholismu se zdvojnásobí

Z průzkumu také dále vyplývá, že lidé, kteří denně pracují 9 a více hodin mají více než dvojnásobné sklony k pití alkoholu na denní bázi.

Často je na vině dlouhodobý stres. Tím podle dalšího průzkumu trpí cca 30 % lidí v Česku. O to více zarážející je, že 25 % Čechů stres s nikým neřeší. V důsledku chybějících mechanismů pro vyrovnávání se se stresem tak Češi často sáhnou po alkoholu jako po nástroji na “pročištění hlavy”.

Při dlouhodobém pití však alkohol sílu a dopady stresu výrazně zhoršuje. Totéž platí i pro další psychické problémy jako je úzkost či deprese. 

“Zkuste na měsíc přestat. Pak vám dojde, jak vážné to je”

Každému, komu se zdá, že pro něj alkohol nepředstavuje problém doporučujeme, aby si vyzkoušel na měsíc přestat a alkohol si nedávat. Čas s přáteli, oslavy či pracovní večeře se najednou stanou mnohem náročnějšími.

Na začátku roku se můžete zapojit do akce “suchý únor”. Sami však můžete tento test absolvovat kdykoliv během roku. Obzvláště v letních měsících, kdy počasí přímo láká k posezení na terase či zahrádce u hospody je jakákoliv snaha o abstinenci výrazně těžší.

Na konci měsíční abstinence zjistíte, že přemíra alkoholu v naší společnosti je skutečně strašidelná.

Muži pijí dvakrát častěji i přesto, že 20 % žen abstinenty obdivuje

Z průzkumu vyšlo i zjištění, že muži se rizikovému pití oddávají dvakrát častěji, než ženy. A to navzdory tomu, že 20 % žen obdivuje lidi, kteří na společenských akcích alkohol nepožívají.

Při snaze o omezení alkoholu, nebo úplnou abstinenci doporučujeme najít si podobně smýšlející lidi a navzájem se v abstinenci podporovat. Tyto sociální vazby mohou pomoci udržet si čistou hlavu a odolat sociálnímu tlaku.

Nejen játra: Z alkoholu plyne přes 200 problémů: od rakoviny až po srdeční problémy

Dlouhodobá konzumace alkoholu může mít vážné dopady na fyzické zdraví jedince. Některé z těchto důsledků zahrnují:

-       jaterní onemocnění (včetně cirhózy jater, hepatitidy a jaterního selhání)-       kar­diovaskulární problémy (zvýšené riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a mrtvice)-       poš­kození mozku (včetně problémů s pamětí, koncentrací a dalších kognitivních funkcí)-       poškození trávicího systému (včetně gastritidy, pankreatitidy a rakoviny jícnu)-       poruchy imunitního systému (což zvyšuje riziko infekcí a onemocnění)

Kromě fyzických dopadů alkoholismu na tělo musíme zmínit i dopady psychické. Ty mohou zahrnovat:

-       Deprese: Mnoho lidí trpících alkoholismem má také symptomy deprese. V některých případech může být deprese předchůdcem závislosti na alkoholu, zatímco v jiných může být důsledkem dlouhodobého pití.-       Úzkost: Alkoholismus může způsobit nebo zhoršit symptomy úzkosti.-       Psychózy: Někteří jednotlivci mohou zažívat halucinace nebo paranoiu v důsledku nadměrného pití.-       Poškození kognitivních funkcí: Včetně problémů s pamětí, koncentrací a rozhodováním.-       Problémy s vztahy: Včetně konfliktů s rodinou, přáteli a partnery způsobených chováním spojeným s pitím.

Pusťte si podcast ŽIVOTOZPRÁVY a naučte se žít zdravěji

Pilulka.cz se dlouhodobě věnuje prevenci a podpoře zdravého životního stylu. Načerpejte inspiraci od uznávaných odborníků v podcastu Životozprávy a naučte se ty nejefektivnější metody pro zlepšení svého zdraví.

V podcastu zjistíte mimo jiné:

-       Jak se zbavit stresu-       Jak na správný spánek-       Jak se neztratit ve výživových doplňcích-       Jak na syndrom vyhoření-       A mnoho dalších informací!

A to vše podané pohodlným a lidským způsobem, přímo z úst respektovaných odborníků.

2024-05-11T17:58:14Z dg43tfdfdgfd