NEZAMěSTNANOST V ČR STOUPLA NA 4%, ANALYTICI PROBLéM V TRHU PRáCE NEVIDí

Praha - Nezaměstnanost v Česku letos v lednu vzrostla na čtyři procenta z prosincových 3,7 procenta. Je tak nyní nejvyšší skoro za tři roky, od dubna 2021. Uchazečů o práci na konci ledna stejně jako o měsíc dřív bylo víc než volných míst, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Lednový vývoj je podle analytiků odrazem tradičního útlumu sezonních prací a také stagnace ekonomiky, trh práce ale pro Česko nadále není zásadním problémem.

Podle úřadu práce byla nezaměstnanost v letošním prvním měsíci, pokud by se vynechal rok 2021 ovlivněný pandemií covidu-19, nejvyšší za leden od roku 2017. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) nicméně upozornil, že nezaměstnanost v Česku se stále drží na nejnižších úrovních v Evropské unii.

Uchazečů o práci evidovaly úřady práce ke konci ledna 295.546, od prosince se jejich počet zvýšil zhruba o 16.000. Volných pracovních míst naopak ubylo asi o 5000 na 266.783. Méně než zájemců o práci jich bylo už v prosinci. "Naposledy jsme dva měsíce v řadě takovou negativní bilanci zažili na začátku roku 2018," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

"Ekonomická stagnace z loňského roku se již třetí měsíc v řadě promítá do čísel z trhu práce," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Část slabého lednového čísla lze patrně vysvětlit efektem nerovnoměrného ukončování sezonních prací kvůli počasí, část jde patrně na vrub mírného ochlazování trhu práce, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. To podle něj naznačují i ekonomické ukazatele a poslední lednový průzkum v průmyslu, kde podniky potvrdily propouštění nadbytečných pracovníků. Mírná recese v loňském roce se ale na trhu práce projevila jen marginálně, dodal.

"Vidíme, že firmy hlavně v průmyslu opatrně propouštějí," uvedl analytik Deloitte Václav Franče. Poukázal na to, že zaměstnanost v průmyslu se dostala pod jeden milion. Na druhou stranu, propuštění zaměstnanci podle něj v současné situaci nebudou mít problém si najít novou práci jinde v ekonomice.

Mírné ochlazování tuzemského pracovního trhu je podle analytika Cyrrusu Víta Hradila patrné i na počtu volných pracovních míst, kterých je nejméně od března 2018, a také v počtu registrovaných uchazečů, jichž je při odhlédnutí od pandemického období nejvíce od srpna 2017. Do letošního roku však analytik nehledí s velkými obavami a po loňských 3,6 procenta letos očekává mírně vyšší průměrnou nezaměstnanost poblíž 3,8 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost byla letos v lednu v Ústeckém kraji se šesti procenty. Naopak nejnižší byla s 2,9 procenta v Praze. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,3 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v celém Česku v lednu v průměru 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,2 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst naopak bylo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v lednu 272.042.

Vývoj nezaměstnanosti v ČR:

Údaje v závorce uvádějí počet dosažitelných uchazečů od 15 do 64 let, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce.

Zdroj: Úřad práce ČR

2024-02-07T23:40:37Z dg43tfdfdgfd