LETOšNíM AUTEM ROKU V ČR SE STAL MERCEDES-BENZ TříDY E

Praha - Titul Auto roku 2024 v ČR získal Mercedes-Benz třídy E. Vůz značky Mercedes-Benz obdržel titul v soutěži podruhé. Nová třída E navázala na úspěch modelu SLS AMG z roku 2011. V hlasování odborné poroty složené z dvacítky motoristických novinářů nový vůz porazil BMW řady 5, který se umístil na druhé příčce. Třetí místo získal vůz Subaru Crosstrek. Výsledky ankety dnes oznámil pořádající Svaz dovozců automobilů.

Vítěz vzešel z pětice finalistů, mezi kterými byly i vozy Kia EV9 a Hyundai Ioniq6. Automobilky do soutěže přihlásily 21 letošních novinek. Porotci při výběru zohledňovali zejména parametry, jako jsou technické inovace, technologická vyspělost vozu a získaná hodnota za vynaložené peníze. Cenu vítězi jubilejního 30. ročníku ankety Auto roku v ČR na slavnostním vyhlášení v Kongresovém centru Praha předal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Vůz šesté generace třídy E, s interním označením W214, se podle německé automobilky Mercedes-Benz řadí do vyšší střední třídy. První generace této řady se začala vyrábět v roce 1993. Všechny čtyřválcové verze vozů nové generace mají pomocný elektromotor a devítistupňovou automatickou převodovku. Základní motorizace jsou mild-hybridy se startér-generátorem o výkonu 17 kilowattů, plug-in hybridy mají 95kilowattový elektromotor s dojezdem až 100 kilometrů. Automobil také umožňuje videohovory přes aplikaci Zoom nebo například používání sociální sítě TikTok.

Loni titul v České republice získala Honda Civic s výhradně hybridním pohonem e:HEV s třemi motory. Jeden je spalovací, jeden elektrický sloužící jako generátor a další elektromotor auto pohání.

Vítěz letošního ročníku české soutěže se nedostal do evropské ankety Auto roku. Finalisty evropské soutěže se ale stali dva čeští finalisté, vozy BMW řady 5 a Kia EV9. Dalšími pěti finalisty jsou BYD Seal, Peugeot E-3008/3008, Renault Scénic, Toyota C-HR a Volvo EX30. Vyhlášení evropského Auta roku se uskuteční 26. února na ženevském autosalonu.

2024-02-05T23:19:58Z dg43tfdfdgfd