KUPKA: STáT LETOS UVOLNí PůL MILIARDY Kč NA NOVé TRASY PRO DOSTAVBU DUKOVAN

Praha - Státní fond dopravní infrastruktury v letošním roce uvolní téměř půl miliardy korun na nové trasy potřebné pro dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, řekl dnes novinářům po jednání vlády ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Postaví se podle něj nové cesty pro stavbaře a trasy, které umožní převoz nadměrných nákladů. Některé projekty by měly být zahájeny v letošním roce, a to například stavba východního obchvatu Jihlavy či obchvatu Brtnice, uvedl Kupka.

"Pokládám toto rozhodnutí vlády za jeden z klíčových kroků, aby Česká republika dokázala vytvořit kvalitní energetickou infrastrukturu a dokázala v tomto směru zajistit včasnou výstavbu souvisejících staveb," řekl Kupka. Další částky z uvolněné půl miliardy korun budou podle něj směřovat na nové silnice první třídy. "Samozřejmě pamatujeme také na opatření v Jihomoravském kraji a ve Středočeském kraji," doplnil. Kdyby podle něj budování nových tras nezačala již letos, mohlo by to ohrozit dostavbu Dukovan.

Stavba nových reaktorů v Dukovanech a potřebného zázemí, jak to plánuje vláda, si podle jejího úřadu vyžádá i nezbytné úpravy dopravní infrastruktury tak, aby umožňovala přepravu zaměstnanců stavby z míst jejich ubytování i nadrozměrných nákladů a stavebních materiálů. "Ministerstvo dopravy odhaduje, že si potřebná opatření vyžádají do roku 2034 celkem 13,54 miliardy korun. Peněžní nároky pro letošní rok budou vyčleněny z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury a budou alokovány jak Ředitelství silnic a dálnic (160,68 milionu korun), tak i dotčeným krajům, Středočeskému, Pardubickému a Kraji Vysočina. Pro další roky se počítá i s finančními prostředky pro Jihomoravský kraj," uvedl úřad po jednání vlády v tiskové zprávě.

Přípravu a stavbu velké dopravní a energetické infrastruktury, jako jsou například dálnice, železnice nebo velké elektrárny, začal od letošního roku řešit nově vzniklý Dopravní a energetický stavební úřad. Jeho cílem je zrychlit stavební řízení hlavních projektů, u některých projektů by to mohlo být až o dva roky, řekl dnes na tiskové konferenci k představení úřadu Kupka a ředitel nové instituce Martin Kozák.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci loňského října tři zájemci, a to severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Vláda už dříve rozhodla, že vyzve KHNP a EDF k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) dosavadní nezávazné nabídky na stavbu více reaktorů vycházejí až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. V další fázi soutěže naopak nebude pokračovat severoamerická společnost Westinghouse, jejíž nabídka podle vlády nesplnila podmínky.

2024-02-07T19:25:05Z dg43tfdfdgfd