EVROPSKá KOMISE POVOLILA AGROFERTU MíT KONTROLU NAD RUMUNSKOU FIRMOU EAST GRAIN

Brusel - Evropská komise (EK) povolila českému holdingu Agrofert získat kontrolu nad rumunskou společností East Grain, která obchoduje s obilím a olejninami. Komise to dnes oznámila ve svém tiskovém sdělení.

"Komise dospěla k závěru, že oznámená transakce nevytváří obavy z narušení hospodářské soutěže vzhledem k omezenému společnému postavení firem na trhu, které z transakce vyplývá," informovala unijní exekutiva. Jak doplnila, transakce se týká především obchodu s obilovinami, olejnatými semeny, krmivy pro zvířata a minerálními hnojivy.

O obchodu informovala rumunská společnost East Grain už loni na podzim. Hodnotu transakce tehdy nezveřejnila, uvedla nicméně, že by mohlo jít o jednu z největších zahraničních investic do rumunského zemědělského a potravinářského odvětví za uplynulý rok.

Společnost East Grain má sídlo v Rumunsko, ale působí i v Srbsku a v Maďarsku. Její hlavní aktivitou je obchod s obilím a olejninami, poskytuje ale i další služby v logistice či skladování zemědělských komodit. Loni na jaře firma oznámila, že její příjmy dosáhly více než jedné miliardy rumunských lei (zhruba pět miliard Kč).

2024-05-08T11:48:09Z dg43tfdfdgfd