DOOSAN INVESTUJE V PLZNI TřI MILIARDY KORUN, CHCE TAM VYRáBěT GENERáTORY

Praha - Jihokorejský Doosan, jeden z největších světových výrobců parních turbín pro elektrárny, investuje v plzeňské dceřiné společnosti Doosan Škoda Power tři miliardy korun. Do Plzně chce letos přesunout výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren a malých modulárních reaktorů (SMR). Zároveň tam plánuje vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě. Novinářům to dnes sdělili zástupci společnosti na tiskové konferenci v Praze.

Jihokorejská firma přenese pod dceřinou společnost technologii vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 megawattů (MWe) použitelnou pro hlavní model parní turbíny. V Plzni chce rovněž podpořit výrobu parních turbín pro SMR a plynových turbín o výkonu 100 MWe, která je v současné době ve vývoji. Plzeňská firma by se měla podílet i na vývinu turbín s přechodem na spalování vodíku.

"Rozhodli jsme se přenést do ČR technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které přinese více pracovních míst a zařadí ČR na mapu několika málo výrobců na světě," řekl generální ředitel mateřské Power Service Business Group Doosan Son Sung-U.

Doosan podle zástupců firmy nebude šetřit investicemi ani podporou. Jak vysoké budou další investice v ČR, se firma zatím nedohodla. "Chceme, aby mohl český a korejský průmysl v budoucnu společně růst a vzájemně těžit ze své konkurenceschopnosti a odborných znalostí, které společně uplatníme nejenom na dodávkách v České republice, ale také na globálním trhu," uvedla firma v tiskové zprávě.

Plzeňský Doosan, jehož turbíny pracují v 63 zemích, dodává až z 90 procent do ciziny. V roce 2023 jeho tržby podle výkonného ředitele Daniela Procházky činily 4,8 miliardy korun, meziročně tak byly zhruba o 35 procent vyšší. Celosvětově tržby Doosanu loni dosáhly zhruba 15 miliard dolarů (344 miliard korun).

Doosan Škoda Power v roce 2022 ČTK sdělil, že v předešlých dvou letech dodával nová turbosoustrojí až z 90 procent do zahraničí, a to do desítek zemí světa. Letos například společnost oznámila, že dodá na americkou Floridu turbosoustrojí o výkonu 15 MWe pro spalovnu komunálního odpadu. Další dvě turbínová soustrojí za více než tři miliardy korun dodá polské teplárně v Plocku.

2024-05-13T12:53:51Z dg43tfdfdgfd