Praha - Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Jeden ze sedmi členů rady navrhoval pokles až na šest procent. Koruna v reakci na snížení sazeb oslabila o 24 haléřů na 25,21 CZK/EUR, je tak nejslabší od května 2022. Podle analytiků centrální banka úrokovou sazbu snížila kvůli přesvědčení, že inflace v Česku slábne. Podle nové prognózy ČNB by lednová meziroční inflace měla klesnout ke třem procentům z prosincových 6,9 procenta, za celý rok bude průměrně 2,6 procenta. ČNB také zhoršila odhad vývoje hospodářství, hrubý domácí produkt (HDP) podle ní letos vzroste o 0,6 procenta, když v listopadu čekala 1,2 procenta.
Podle nové prognózy ČNB by tržní úrokové sazby měly v letošním roce rychle klesat. Guvernér ČNB Aleš Michl ale řekl, že v prvním a druhém čtvrtletí budou sazby nad úrovní v prognóze. Podle něj v ekonomice nadále existují proinflační rizika, jejichž naplnění by znamenalo, že inflace sice klesne, ale nedosáhne dvouprocentního cíle centrální banky. Na březnovém jednání bude bankovní rada vyhodnocovat nová data z ekonomiky a zhodnotí, zda je trend odeznívání inflace v Česku setrvalý.
"Proces snížení sazeb může být kdykoli přerušen nebo zastaven, nebude-li se inflace snižovat v souladu s naší predikcí," zdůraznil Michl. Guvernér také uvedl, že nová rovnovážná úroveň úrokových sazeb bude na vyšší úrovni, než byl trh zvyklý před pandemií covidu-19.
Koruna po oznámení nových sazeb oslabila. "Reakce byla prudká, přestože již dříve bylo centrálními bankéři naznačeno, že by mohlo dojít k rychlejšímu snižování sazeb," uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. Důsledkem slabší koruny mohou být podle něj vyšší ceny importovaného zboží.
Analytici pokles sazeb očekávali, podle nich ale nebylo jisté, zda je ČNB sníží o čtvrt nebo o půl procentního bodu, protože zatím nejsou k dispozici údaje o lednové inflaci. "ČNB se rozhodla pokles sazeb mírně uspíšit. A to patrně z důvodu, že se zvýšila jistota centrálních bankéřů týkající se poklesu inflace v letošním roce, a tudíž i potřeba měnovou politiku začít uvolňovat," řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Snížení sazeb podle expertů povede k postupnému snižování úročení spořicích účtů a termínovaných vkladů u bank i ke zlevňování hypoték s kratší fixací. Banky zatím změny úročení neoznámily, hodlají dopady snížení sazeb analyzovat a rozhodnout v řádu dnů až týdnů.
Podle Michla inflační tlaky v ekonomice odeznívají. V lednu by podle předpokladu ČNB měla meziroční inflace klesnout ke třem procentům, do konce roku potom setrvá v horní polovině tolerančního pásma centrální banky, tedy mezi dvěma a třemi procenty. Letošní průměrná inflace by měla být 2,6 procenta po loňských 10,7 procenta, příští rok by měla klesnout na dvouprocentní cíl ČNB.
Odhad vývoje hospodářství ČNB zhoršila na růst HDP o 0,6 procenta. Ekonomika se sice v posledním čtvrtletí loňského roku odrazila ode dna, nadále se ale potýká se slabou domácí i zahraniční poptávkou, upozornil Michl. Domácí spotřebu tlumí vedle přísné měnové politiky také negativní nálady spotřebitelů, vysoké ceny energií a vyšší míra úspor, které domácnosti vytvářejí kvůli obavám z vývoje inflace a kvůli atraktivním úrokovým sazbám.
2024-02-07T23:25:36Z dg43tfdfdgfd