ČESKá POšTA ZA LOňSKý ROK SNížILA ZTRáTU O MILIARDU KORUN ZHRUBA NA 700 MIL. Kč

Hvožďany (Příbramsko) - Česká pošta za loňský rok snížila ztrátu zhruba o miliardu korun přibližně na 700 milionů Kč. Přispěly k tomu provozní změny a úspory včetně uzavření 300 poboček. Letošní hospodaření by mělo skončit kladnou nulou, řekl ČTK při dnešním otevření 900. pobočky Pošty Partner ve Hvožďanech na Příbramsku generální ředitel Miroslav Štěpán.

"Vygenerovali jsme další provozní změny a úspory nákladů, kdy se snažíme racionalizovat veškeré procesy, provozy a tak dále," uvedl Štěpán. Státní podnik podle něj například snížil počty manažerů a omezil administrativu. Rušení poštovních poboček, které vyvolalo kritiku obcí, přineslo úsporu zhruba 350 milionů korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ČTK řekl, že za zlepšením hospodaření pošty jsou mnohé kroky v logistice a zefektivnění a hlídání veškerých výdajů, třeba i zrušení zbytných PR kampaní.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Za rok 2022 vykázala ztrátu na 1,75 miliardy korun, výnosy se snížily o dvě miliardy na 17,5 miliardy. Hospodaření v posledních letech ovlivnila epidemie koronaviru i růst cen energií a dalších nákladů. Pošta v poslední době také několikrát zdražila služby.

Pošta se zbavuje nepotřebného majetku, což podle Štěpána dělala vždy. Loňské uzavření 300 poboček tak podle něj neznamenalo extrémní nárůst počtu nemovitostí, které se dostaly na trh, ale šlo jen o část z celého balíku. "Standardně každý rok prodáme nemovitostí v rozmezí půl miliardy až miliarda korun, stejně tomu tak bylo i v roce 2023. V letošním roce plánujeme trošku větší výnosy z prodeje nemovitostí, ale je to dáno tím, že plánujeme prodat centrálu v Jindřišské ulici v Praze," uvedl Štěpán. Zatímco loni státní podnik získal prodejem nemovitostí zhruba 600 milionů korun, letos by to díky prodeji centrály s hodnotou 1,5 miliardy Kč mohlo být kolem dvou miliard.

Hlavní budovu v pražské Jindřišské ulici se zatím pošta pokoušela neúspěšně prodat obálkovou metodou a také nabídnout magistrátu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka by nyní mohla budovu nabídnout v elektronické aukci. Odhadní cena budovy na rohu Jindřišské a ulice Politických vězňů je 1,538 miliardy korun. "Probíhají standardní rozhovory, kdy se na nás obracejí zástupci realitních kanceláří a ptají se na podmínky," dodal Štěpán.

Na řadě míst Česka přebírají služby klasických poboček Pošty Partner, jejichž provozovateli jsou obce nebo jiní smluvní partneři. V Česku je jich nyní 900, poslední byla otevřena dnes ve Hvožďanech. Vznikla v klubovém centru, kde je zároveň zázemí pro sociální služby. Jaké provozní náklady to pro obec se 700 obyvateli bude znamenat, zatím podle starostky Markéty Balkové (nez.) není jasné. Byla by však ráda, kdyby obec službu nemusela příliš dotovat. Pobočka s jednou přepážkou nabízí standardní listovní a balíkové služby, časem má přibýt i terminál Sazky.

2024-02-08T09:41:48Z dg43tfdfdgfd