MONTANA JAKO PRVNí AMERICKý STáT ZAKáZALA TIKTOK

Montana přijme opatření, které zakáže nabízení aplikace TikTok prostřednictvím obchodů Google a Apple ve svém státě. Nicméně, nebudou ukládány žádné sankce jednotlivcům, kteří stávající aplikaci používají. Tento zákaz by měl nabýt účinnosti od 1. ledna 2024 a je pravděpodobné, že se setká s právní reakcí, uvedla agentura AP.

Společnost TikTok, která je vlastněna čínskou technologickou firmou ByteDance, neodpověděla na dotaz agentury Reuters ohledně možných právních kroků v souvislosti s novým zákonem.

TikTok již dříve vydal prohlášení, ve kterém vyjádřil názor, že nové opatření "porušuje práva obyvatel Montany podle prvního dodatku tím, že neoprávněně zakazuje TikTok". Zároveň uvedl, že bude i nadále hájit práva svých uživatelů v Montaně i v jiných částech světa.

TikTok, který má více než 150 milionů amerických uživatelů, čelí rostoucímu tlaku amerických zákonodárců a státních úředníků, kteří usilují o celostátní zákaz aplikace kvůli obavám z potenciálního vlivu čínské vlády na tuto platformu.

Aplikace se stala velmi oblíbenou u dospívajících. Podle Pew Research Center používá TikTok 67% amerických dospívajících ve věku 13 až 17 let a 16% všech dospívajících uvádí, že aplikaci používají téměř neustále. TikTok uvedl, že „velká většina“ jeho uživatelů je starší 18 let.

Guvernér Montany Gianforte uvedl, že zákon podporuje "naši společnou prioritu chránit obyvatele Montany před dohledem čínské komunistické strany". Také zakázal používat na vládních zařízeních veškeré sociální sítě, které shromažďují nebo poskytují osobní údaje zahraničním nepřátelům.

TikTok opakovaně popřel, že by kdy sdílel data s čínskou vládou, a řekl, že by tak neučinil, kdyby byl požádán.

Montana, která má něco málo přes 1 milion lidí uvedla, že TikTok může čelit pokutám za každé porušení a dalším pokutám ve výši 10 000 dolarů za den, pokud zákaz poruší.

„Tímto zákazem guvernér Gianforte a zákonodárný sbor v Montaně pošlapali svobodu projevu stovek tisíc obyvatel Montana, kteří tuto aplikaci používají k vyjádření se, shromažďování informací a vedení svého malého podnikání ve jménu protičínských nálad,“ uvedl ve svém prohlášení politický ředitel ACLU v Montaně Keegan Medrano.

Aplikace TikTok, která je vlastněna čínskou společností ByteDance, je předmětem zvýšeného zájmu a regulace ze strany vlád a regulačních orgánů v několika zemích z důvodu obav ohledně možného využití této aplikace čínskou vládou k sběru uživatelských dat a prosazování jejích vlastních zájmů. Členové takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky Spojených států, Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady, již rozhodli o zákazu používání TikToku na vládních zařízeních. Podobné opatření oznámily také Belgie, Francie a Evropská komise. V České republice byl například Poslaneckou sněmovnou zakázán provoz TikToku na všech oficiálních zařízeních a zároveň bylo doporučeno odstranění této aplikace i z osobních zařízení.

2023-05-18T02:52:10Z dg43tfdfdgfd