VOLKSWAGEN KONčí V RUSKU, PRODá TAMNí AKTIVA SPOLEčNOSTI AVILON

Prodej zahrnuje podle serveru The Moscow Times vlajkovou loď továrny Kaluga jihozápadně od Moskvy, která zaměstnává přibližně 4 000 lidí a má kapacitu 225 000 vyrobených vozidel ročně.

"Nový vlastník získá všechny podíly v ruských dceřiných společnostech," uvedla skupina VW ve svém prohlášení. "Dohoda byla schválena ruskými vládními úřady," dodala automobilka.

V rámci reakce na invazi Moskvy na Ukrajinu a následné západní sankce, které způsobily vážné zpřetrhání dodavatelských řetězců, se automobilový gigant Volkswagen v roce předešlém připojil k ostatním předním automobilkám a pozastavil výrobu v Rusku.

Nicméně, aby mohl úplně ukončit svou přítomnost v zemi, musela automobilka vyčkat na souhlas vydaný ruskou vládou. Prodej aktiv společností považovaných Moskvou za "nepřátelské země" - tedy země, které uvalily sankce na Rusko - vyžadoval souhlas vládní komise, která sleduje zahraniční investice.

Podrobnosti o finanční stránce této transakce nebyly německou automobilkou zveřejněny.

Podle informací uveřejněných v německých finančních novinách Handelsblatt očekává automobilka Volkswagen z prodeje svých ruských aktiv částku přibližně ve výši 125 milionů eur (135 milionů dolarů), což značně odpovídá nižšímu odhadu skutečné hodnoty těchto aktiv.

"S potěšením oznámujeme, že veškeré naše aktivity v Rusku byly úspěšně prodány, čímž jsme ukončili naši přítomnost v této zemi," uvedl mluvčí společnosti Volkswagen v rozhovoru pro agenturu AFP.

Konflikt na Ukrajině vyvolal významný odchod zahraničních společností z Ruska, mezi které patří například Starbucks, McDonald's a H&M. Japonská automobilka Nissan rovněž loni prodala svá aktiva ruské vládě. Francouzská automobilka Renault dokonce předala svůj ruský majetek Moskvě za symbolickou cenu jednoho rublu.

2023-05-19T13:52:46Z dg43tfdfdgfd