TWITTER USTOUPIL OD KODEXU EU O DEZINFORMACíCH

"Twitter se rozhodl opustit dobrovolný kodex EU zaměřený proti dezinformacím, avšak stále zůstává vázán svými závazky. Můžete sice utíkat, ale nemůžete se skrýt," prohlásil Breton na svém účtu na Twitteru. Dále připomněl, že od 25. srpna bude boj proti dezinformacím povinností podle nového unijního Aktu o digitálních službách (DSA), a že evropské orgány jsou připraveny tento akt aktivně prosazovat. Pokud firmy nedodržují tuto povinnost, hrozí jim vysoké pokuty.

Twitter, který nedávno prodělal restrukturalizaci a propustil většinu zaměstnanců po nedávném převzetí od miliardáře Elona Muska, již nemá oddělení pro komunikaci s médii. Na otázku týkající se této problematiky ze strany Reutersu reagoval Twitter pouze prostřednictvím automatizovaného e-mailu obsahujícího emotikonu reprezentujícího hovínko.

Ke kodexu EU o dezinformacích se přihlásily desítky velkých i malých technologických firem, včetně společnosti Meta, která vlastní Facebook a Instagram a také TikTok, Google, Microsoft a Twitch.

Společnosti, které se rozhodnou připojit k tomuto kodexu, mají možnost svobodně vybrat, jaké závazky přijmou, jako například spolupráci s ověřovateli faktů či sledování politické reklamy.

Po nedávném převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem se tvrdí, že moderování obsahu na této platformě bylo výrazně omezeno, což podle kritiků vedlo ke zvýšenému šíření dezinformací.

V letošním roce byl Twitter Evropskou komisí kritizován za nedostatečné dodržování svých závazků ve snaze bojovat proti dezinformacím. Komise upozornila, že Twitter jako jediná technologická společnost ve skupině nedodal vyčerpávající zprávu o svých aktivitách v této oblasti a neposkytl dostatek dat a informací ohledně svých budoucích plánů.

2023-05-27T19:26:02Z dg43tfdfdgfd