RUSKO MOžNá OBNOVí POVINNOST MěNIT DEVIZOVé PříJMY VýVOZCů ZA RUBLY

Americký dolar překonal hranici 100 rublů začátkem tohoto týdne, což se stalo poprvé od loňského jara. Ruská centrální banka reagovala na tento vývoj v úterý zvýšením základní úrokové sazby o 3,5 procentního bodu na 12 procent. Avšak tato reakce zřejmě pouze zpomalila pokles ruské měny, jak uvádí agentura Reuters.

Podle zdroje z nejmenované exportní firmy probíhá diskuse ohledně povinnosti směňovat až 90 procent exportních příjmů za rubly. Další informace z exportního průmyslu naznačují, že se také zvažuje zákaz výplaty dividend do zahraničí. Tento zdroj dále dodává, že podniky budou za chyby vlády platit. "Můžete krávu dojit do smrti, ale když kráva umře, koho budete dojit? Obyvatelstvo?" cituje agentura.

Po zahájení invaze na Ukrajinu bylo Rusko vystaveno rozsáhlým sankcím ze strany západních zemí. Rubl prudce oslabil již koncem loňského února, těsně po zahájení invaze. V březnu loňského roku dolar dosáhl hodnoty nad 120 rublů, než se ruská měna stabilizovala a v následujících měsících posílila na nejvyšší úroveň za více než sedm let. K tomu přispělo omezení pohybu kapitálu, které bylo zavedeno, a také nárůst exportních příjmů. V červnu minulého roku se rubl dokonce posílil pod 60 rublů za dolar. 

2023-08-16T14:05:36Z dg43tfdfdgfd