PRORUšTí HACKEřI OPěT úTOčí V ČESKU. NAPADLI ČNB, AERO čI ZBROJOVKU

„Česká národní banka se v pátek 1. září v ranních hodinách stala terčem cíleného útoku DDoS (Distributed Denial of Service), který může způsobit zpomalení, případně nedostupnost webu ČNB. Útok nezasáhl vnitřní informační systémy, nedošlo k úniku žádných dat,“ shrnula mluvčí ČNB Petra Krmelová.  

ČNB spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Poskytl maximální možnou součinnost s řešením dané situace,“ píše ČNB. 

K útoku se stejně jako v předešlých dnech přihlásila skupina NoName057(16). „Pokračování rozbíjení české internetové infrastruktury,“ uvedla skupina s tím, že zaútočila i na výrobce vojenských součástek, elektroniky a vybavení. Mezi zasaženými společnostmi figurují mimo jiné Aero Vodochody, Excalibur Army a Česká zbrojovka. 

Informace o DDoS útoku pro EuroZprávy.cz potvrdila mluvčí Aero Vodochody Radka Černá. „Mohu potvrdit, že dnes ráno proběhl DDoS útok na web Aero,“ uvedla. 

„Identifikovali jsme skupinu NoName057 a několik tisíc IP adres, ze kterých útočí. Web jsme opět uvedli do provozu. Nevylučujeme však, že bude pokračovat. O útoku ví i NÚKIB,“ dodala.  

Společnosti Tatra Trucks bezprostředně na žádost o vyjádření nereagovala. Mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek v tuto chvíli situaci monitoruje a informace o DDoS útoku zatím nepotvrdil.

2023-09-01T10:45:39Z dg43tfdfdgfd