HYPOTéKA NA DRUžSTEVNí BYT: JDE TO, ALE MUSíTE VěDěT, JAK NA TO

Rozdíl mezi osobním vlastnictvím a družstevním podílem

Proč jsou družstevní byty obvykle levnější? Jde především o to, že si kupujete podíl v bytovém družstvu a ne reálnou bytovou jednotku. Tím pravým vlastníkem vašeho vysněného družstevního bytu je celé bytové družstvo. I v katastru nemovitostí byste v kolonce vlastníka nemovitosti našli místo jména fyzické osoby název celého bytového družstva.

Problém pak bohužel nastává v okamžiku, kdy zjistíte, že klasickou hypotéku na koupi družstevního bytu nedostanete, protože nemůžete ručit nově pořízenou nemovitostí (kupujete si jen podíl v družstvu). I přesto existují možnosti, jak z toho ven.

1. způsob: Když družstevní byt přejde do osobního vlastnictví

Nejprve si ověřte, zda bytové družstvo plánuje jednotlivé byty převádět do osobního vlastnictví. Pokud víte, že to družstvo má v plánu do dvou let, máte tak trochu vyhráno – řešením je speciální předhypoteční úvěr.

Specifika předhypotečního úvěru:

  • Slouží pro překlenutí doby, po kterou nemůžete nemovitostí ručit
  • Krátkodobý úvěr (obvykle na 2 roky), který je určený pro pořízení nemovitosti
  • Nefunguje u něj zástavní právo
  • Vyšší úroková sazba než u klasické hypotéky
  • Zřizujete si jej společně s navazující hypotékou
  • Nepotřebujete další nemovitost, kterou byste ručili

Jak to pak funguje v praxi? Když vám družstvo písemně potvrdí, že do dvou let dojde k převodu, požádáte u banky o předhypoteční úvěr, který si zřídíte společně s navazující hypotékou. Po dobu čerpání předhypotečního úvěru platíte pouze úroky.

Jakmile váš byt přejde do osobního vlastnictví a do katastru nemovitostí se zapíše zástavní právo ve prospěch banky, splatíte celý předhypoteční úvěr navazující hypotékou. Až teprve tehdy začínáte platit samotnou jistinu hypotéky.

TIP: Hypoteční kalkulačka vám pomůže si zjistit, na jak vysokou hypotéku dosáhnete.

2. způsob: Využijte hypotéku se zástavou jiné nemovitosti

Když se rozhodnete si vzít klasickou hypotéku na byt v osobním vlastnictví, ručíte přímo daným kupovaným bytem. Jak už ale víte, u družstevního bytu to nejde.

Můžete ale ručit jinou nemovitostí. Obraťte se na své nejbližší a poproste je, zda by byli ochotni vám ručit vlastní nemovitostí – bytem nebo domem, ale také třeba chalupou. A v případě, že v průběhu času přejde družstevní byt do osobního vlastnictví, postačí vám k zaručení hypotéky pořizovaná nemovitost a původní zástavní nemovitost z úvěru vyvážete.

TIP: Praktické srovnání hypoték vám pomůže si vybrat tu nejlepší variantu na míru vašich finančních možností a aktuálních potřeb.

3. způsob: Když potřebujete půjčit nižší částku

Existuje ještě třetí možnost, jak financovat koupi družstevního bydlení – úvěrem ze stavebního spoření. Určitě uvítáte, že u úvěru ze stavebního spoření nemusíte ručit nemovitostí. Počítejte ale také s:

  • Vyšším úrokem než u klasické hypotéky
  • Nižší maximální půjčenou částkou
  • Kratší maximální délkou splácení

2023-08-21T07:09:28Z dg43tfdfdgfd