EBRD ZHORšILA ODHAD LETOšNíHO RůSTU EKONOMIKY V ČESKU

EBRD je ohledně letošního vývoje české ekonomiky navzdory zhoršení výhledu o něco optimističtější než Evropská komise. Ta v pondělí předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Česka se letos zvýší pouze o 0,1 procenta. V příštím roce čeká Evropská komise zrychlení růstu na 1,9 procenta.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí v téměř čtyřech desítkách zemí v Evropě, Asii a Africe. Předloni v březnu se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.

"Ekonomiky, ve kterých EBRD působí, nadále poškozuje kombinace vysokých cen plynu a vysoké inflace," uvedla hlavní ekonomka EBRD Beata Javorciková v dnešní tiskové zprávě. Předpověděla, že vysoká inflace bude pravděpodobně přetrvávat déle, než očekávají finanční trhy. "Optimismus ohledně tempa oživení a růstu (ekonomiky) po krizích z posledních let podle našeho názoru není na místě," dodala.

Odhad letošního hospodářského růstu ve střední Evropě a Pobaltí dnes EBRD snížila na 0,6 procenta z dříve předpokládaných 1,3 procenta. "Předpokládá se, že růst v letošním roce omezí klesající kupní síla, slabší externí poptávka z vyspělé Evropy a zvýšené finanční náklady," uvedla. "Očekává se, že v příštím roce růst zrychlí na 2,7 procenta. Zůstane však pod střednědobým potenciálem v důsledku přetrvávajících vysokých cen energie a krátkodobých nákladů spojených s ekologickou transformací," dodala.

V Maďarsku nyní EBRD v letošním roce očekává pokles ekonomiky o 0,2 procenta namísto dříve předpokládaného růstu o 1,5 procenta. V rámci Visegrádské skupiny (V4), kam patří ještě Česká republika, Slovensko a Polsko, tak bude Maďarsko podle prognóz EBRD jedinou zemí, která letos vykáže pokles ekonomiky. Odhad letošního hospodářského růstu na Slovensku i v Polsku dnes banka snížila o půl procentního bodu. Na Slovensku by tak měl růst činit půl procenta a v Polsku jedno procento.

2023-02-16T16:08:04Z dg43tfdfdgfd