ZA POLOLETí STáT NA DáLNIčNíCH ZNáMKáCH VYBRAL 3,99 MLD. Kč, MEZIROčNě VíCE

Praha - Za první pololetí letošního roku stát na prodeji dálničních známek vydělal 3,99 miliardy korun, oproti loňskému roku zhruba o tři procenta více. Ve srovnání s loňskem se snížil prodej ročních, měsíčních a desetidenních vinět, přibyly ale nové jednodenní známky, kterých stát prodal přes půl milionu kusů. Vyplývá to z dat státního podniku Cendis, který má systém elektronických známek na starosti.

Řidiči za první pololetí nakoupili dohromady téměř 4,5 milionu dálničních známek, loni to bylo za stejné období zhruba 4,3 milionu. Stát letos do července prodal téměř dva miliony ročních vinět, tedy zhruba o šest procent méně než ve stejném období loni. Prodej měsíčních kuponů za první pololetí meziročně klesl téměř o osm procent na 305.277 známek. V letošním prvním pololetí stát také prodal téměř o deset procent desetidenních známek méně, a to 1,67 milionu.

Řidiči od března koupili 520.344 nových jednodenních dálničních známek za více než 103 milionů korun. Zájem o jednodenní viněty podle ředitelky sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury Lucie Bartákové roste s příchodem léta a vyšším zájmem o cestování, zájem o ně v posledních týdnech roste hlavně o víkendech. "Lze předpokládat, že v průběhu léta se ještě zvýší a k poklesu dojde s příchodem chladnějších podzimních dnů," řekla Bartáková ČTK.

Ve druhém čtvrtletí stát na známkách vybral 1,21 miliardy korun, meziročně téměř o 17 procent méně, oproti prvnímu čtvrtletí o 56,5 procenta méně. Podle Bartákové je ale na meziroční srovnávání ještě brzy. Pokles prodejů ve druhém pololetí podle ní může být způsoben rekordním prodejem známek v únoru, kdy si řidiči kupovali roční dálniční známku před jejím zdražením od 1. března. "Řada řidičů ji kupovala i přesto, že jim ještě nevypršela platnost předchozí roční dálniční známky. Tito řidiči tedy ve druhém čtvrtletí roční dálniční známku nepotřebovali zakoupit," řekla Bartáková.

Ve druhém čtvrtletí řidiči nakoupili meziročně o 48 procent ročních kuponů méně, a to 350.060. Snížil se také počet prodaných měsíčních známek, meziročně o více než osm procent na 202.343 vinět. O 18 procent klesl meziročně počet prodaných desetidenních kuponů, ve druhém čtvrtletí jich stát prodal 917.629.

Stát od března měnil ceny dálničních známek podle evropské směrnice Euroviněta. Roční dálniční známka od března zdražila na 2300 korun, desetidenní kupon zlevnil o 40 korun na 270 korun a měsíční nově stojí 430 korun místo 440 korun. Od března ministerstvo dopravy nově zavedlo jednodenní dálniční známku, která stojí 200 korun. Roční výnos z prodeje známek by se letos měl podle loňských odhadů meziročně zvýšit o 1,3 miliardy korun.

2024-07-03T09:12:48Z dg43tfdfdgfd