USA UDěLILY VůBEC PRVNí POKUTU ZA VESMíRNý ODPAD

Federální komise pro komunikace, která má pravomoc povolovat vesmírné telekomunikační služby, oznámila v pondělí, že uzavřela vyšetřování společnosti Dish. Toto vyšetřování vyústilo v udělení pokuty a společnost byla nucena "přiznat svou odpovědnost". Informuje server CNN. 

"Jedná se o první případ, kdy Komise využila své pravomoci v oblasti vesmírného odpadu, a to v souvislosti se zesílením svého úsilí v oblasti satelitní politiky," uvedla FCC v tiskové zprávě.

Dish reagoval na to tím, že uvedl, že sporná družice byla starší vesmírný objekt, který byl explicitně vyjmut z pravidel FCC, která požadují minimální oběžnou dráhu.

Společnost také sdělila, že FCC nepovažuje satelit za hrozbu v souvislosti s orbitálním odpadem a že společnost má dlouhou historii bezpečného provozu velké flotily satelitů a bere své povinnosti jako držitel licence FCC vážně.

Vesmírný odpad představuje pro provozovatele satelitů stále rostoucí problém. Odhaduje se, že na oběžné dráze Země se nachází téměř 700 000 kusů nekontrolovaného odpadu o velikosti větší než 0,4 palce (1 centimetr).

Objekty ve vesmíru představují potenciální riziko srážek s aktivními satelity, Mezinárodní vesmírnou stanicí a dalšími kosmickými troskami, což zvyšuje pravděpodobnost kolizí ve vesmíru. Donedávna byl satelitní průmysl z velké části ponechán na samoregulaci, aby splnil nejpřísnější doporučení týkající se snižování vesmírných trosek.

Vyšetřování FCC se zaměřilo na satelit s názvem EchoStar-7, který byl vypuštěn na geostacionární oběžnou dráhu v roce 2002. FCC schválila plán na jeho odstavení z provozu v roce 2012 s cílem dostat družici na tzv. hřbitovní oběžnou dráhu asi 186 mil nad jejím operačním polem, čímž se minimalizuje riziko pro ostatní aktivní družice.

Podle FCC však Dish neposkytl satelitu dostatečné množství paliva k provedení tohoto manévru. EchoStar-7 tak zůstal neaktivní na oběžné dráze pouze asi 76 mil nad aktivními oblastmi na geostacionární oběžné dráze.

Geostacionární dráha se nachází vysoko nad nízkou oběžnou dráhou Země, kde se nachází Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) a tisíce malých satelitů, včetně sítě Starlink od společnosti SpaceX, a také většiny vesmírného odpadu. Na geostacionární dráze jsou umístěny drahé telekomunikační satelity, jako jsou ty, které provozují společnosti Dish, Intelsat, SES a Viasat.

2023-10-04T01:10:23Z dg43tfdfdgfd