UKRAJINA žALUJE SLOVENSKO, POLSKO A MAďARSKO KVůLI ZáKAZU DOVOZU OBILí

Tyto tři země (Polsko, Maďarsko a Slovensko) zavedly zákazy dovozu ukrajinských zemědělských produktů jako ochranné opatření pro své vlastní zemědělce poté, co Evropská komise v pátek odmítla prodloužit opatření proti čtyřem ukrajinským zemědělským produktům. Tyto opatření byla původně přijata na začátku tohoto roku na základě dohody se sousedními členskými státy EU.

"Je důležité prokázat, že tato opatření nejsou právně nezávadná. Proto zítra zahájíme soudní řízení," řekl Kachka v rozhovoru pro Politico v neděli večer.

Kyjev plánuje žalovat tyto tři země u Světové obchodní organizace, nikoliv na základě vlastní obchodní dohody s Evropskou unií. "Myslím, že celý svět by měl vidět, jak se členské státy v EU chovají k obchodním partnerům a vlastní Unii, protože to může mít dopad na ostatní země," řekl Kačka.

Slovensko rozšířilo stávající zákaz EU na čtyři agrární komodity, zatímco Polsko přidalo zákaz na ukrajinskou mouku a krmivo pro zvířata. Maďarsko zase rozšířilo svůj zákaz na 25 dalších produktů. 

Maďarská opatření jsou především symbolická, zatímco polská mohou významně ovlivnit ukrajinský vývoz. Pokud Polsko nepřehodnotí svá opatření, existuje pravděpodobnost, že Kyjev zakáže dovoz ovoce a zeleniny z Polska.

"Polský zákaz zemědělcům nepomůže, ceny neovlivní, protože ceny jsou globální. To, co dělají, je založeno na veřejném mínění," dodal ukrajinský úředník.

2023-09-18T10:43:29Z dg43tfdfdgfd