STANJURA ODMíTL, žE BY DAL POLITICKé ZADáNí OHLEDNě ZDANěNí PRODEJE REALIT

Praha - Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes ve Sněmovně odmítl, že by dal politické zadání ohledně většího zdaňování příjmů z prodeje nemovitostí. Řekl to v reakci na kritiku bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Věc se týká připravované změny zákonů v souvislosti se zcela novým zákonem o účetnictví. Komora daňových poradců v připomínkovém řízení upozornila, že navržené změny můžou omezit lhůtu pro osvobození od daně z příjmů při prodeji věci. Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že problém napraví a zachová současný rozsah osvobození.

"Za mě si nemohli úředníci napsat takhle jasnou politickou věc do zákona, aniž bych o tom věděla," řekla Schillerová. "On by člověk musel být slepý, aby si toho nevšiml," dodala. Prohlásila, že Stanjurovi by v tomto případě slušela obrovská pokora.

Stanjura případ označil za absurdní příběh. Podle něj udělal chybu úředník na ministerstvu. Poznamenal, že pokud některý z bývalých ministrů financí tvrdí, že čte doprovodný zákon, který mění 200 jiných zákonů, pak "klobouk dolů." "Žádné politické zadání tam nebylo," prohlásil. Poukazoval i na to, že podle zprávy o hodnocení dopadů bude celkový dopad navrhované změny na veřejné rozpočty negativní.

Připravovaný materiál zavádí kromě jiného nový institut evidovaného aktiva, který má nahradit dosavadní pojem obchodní majetek. Komora daňových poradců přitom upozornila, že navržené znění může omezit lhůtu pro osvobození od daně z příjmů při prodeji věci. Vláda vysvětluje v důvodové zprávě, že evidované aktivum je širší pojem, než byl obchodní majetek. Podle ní se rozšiřuje výjimka z osvobození, protože evidovaným aktivem jsou i aktiva využívaná pro dosahování příjmů ze samostatné činnosti poplatníkem, který využívá paušální výdaje nebo má daň rovnu paušální, a aktiva využívaná pro dosahování příjmů z nájmu.

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí jde o technický problém spočívající v provázání několika ustanovení zákona. MF také již dříve uvedlo, že majitelé domů a bytů se nemusejí žádné změny obávat.

2024-07-10T13:56:13Z dg43tfdfdgfd