SPRáVNé FUNGOVáNí NERVOVé SOUSTAVY: CO NEPODCEňOVAT?

Základem je zdravá strava bohatá na živiny

Začněme od toho vůbec nejdůležitějšího. Pro samotnou stavbu nervové soustavy jsou zcela nepostradatelné bílkoviny, minerály (zejména vápník, hořčík či draslík), vitaminy (v první řadě vitaminy skupiny B), ale i tuky. Nezapomínejme ani na vodu, bez které by naše tělo nemohlo fungovat.

Širším pohledem ale zjistíme, že nervová soustava se neobejde bez komplexního přísunu všech vitaminů a minerálů. Proto byste do svého jídelníčku měli zařadit zdravé potraviny a dbát na rozmanitou stravu. Skvělou volbou je pravidelná konzumace ořechů, zkuste třeba vlašské ořechy, kešu ořechy, para ořechy i všechny další druhy oříšků. Kromě toho přidejte ovoce a zeleninu, luštěniny či různé druhy masa a mořských plodů. Chybu neuděláte ani mléčnými výrobky.

Kromě toho dodržujte pitný režim. Ideální je čistá voda, které byste měli vypít přibližně jeden až dva litry denně.

Přidejte pravidelný pohyb

Fyzická aktivita našemu tělu prospívá a ani nervová soustava není výjimkou. Vyvarujte se ale toho, abyste se sportem přetěžovali. Po několika měsících nicnedělání není nejlepší volbou zavítat do posilovny a zvedat pro vás nevhodně těžké váhy. Taková fyzická aktivita může mít na nervovou soustavu naopak negativní dopad.

Patříte-li k lidem se sedavým způsobem života, začněte nenáročnými procházkami a rekreačním sportem. Postupně posouvejte své limity tak, aby se tělo novým výzvám dokázalo přizpůsobovat, při sportu i po něm byste se ale měli vždy cítit příjemně a jen zdravě unaveně. Takový pohyb je pro vaše tělo nejlepší možnou variantou.

Trénujte svůj mozek

Mozek je centrem nervové soustavy. Bavíme-li se tedy o správném fungování nervové soustavy, měli bychom speciální pozornost věnovat právě mozku. Kromě již zmíněné zdravé stravy a pohybu pomůže vašemu mozku také jeho trénování. V dětství a během studentských let je náš mozek zpravidla procvičován více než dostatečně. S postupem let se ale jeho rozvoji věnujeme méně. Díky moderním technologiím odpadá také potřeba pamatovat si informace – vše máme uloženo elektronicky, případně podrobnosti snadno dohledáme na internetu. Mozek v takovém případě může zakrnět.

Je proto vhodné pravidelně mozek trénovat s pomocí logických a vědomostních her. Také se můžete učit novým jazykům, pokračovat ve vzdělávání, absolvovat speciální kurzy a podobně.

Vyhýbejte se stresu

Stres může mít na naši nervovou soustavu fatální dopady. Proto by součástí péče o její zdraví nervové soustavy měly být techniky, které pomáhají stres odbourávat a vedou k celkovému uvolnění a duševní relaxaci.

2023-10-18T14:47:07Z dg43tfdfdgfd