SAM ALTMAN BYL PřEKVAPIVě ODVOLáN Z VEDENí OPENAI. PřESTUPUJE DO MICROSOFTU

"S nesmírnou radostí oznamujeme, že Sam Altman a Greg Brockman se připojí k Microsoftu a povedou nový tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence," uvedl Nadella po překvapivém odvolání Altmana ze správní rady OpenAI.

V reakci na odvolání Brockman a někteří další výzkumníci, včetně Szymona Sidora, opustili společnost. Dočasným vedením OpenAI byl dočasně pověřen bývalý šéf společnosti Twitch Emmett Shear, což potvrdil i Satya Nadella ve svém příspěvku na síti X.

Investoři OpenAI, kteří hrají klíčovou roli v očekávaném prodeji akcií s odhadovanou hodnotou 86 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč), lobbovali za návrat Altmana. Obávali se, že jeho odchod by mohl způsobit odliv talentů z firmy a ztížit plánovaný prodej akcií.

Člen správní rady a spoluzakladatel OpenAI Ilya Sutskever uvedl, že členové správní rady trvají na svém rozhodnutí odvolat Altmana a že jeho chování a komunikace se správní radou podkopávají schopnost firmy dohlížet na vývoj umělé inteligence.

Emmett Shear, spoluzakladatel platformy pro sdílení videí Twitch, která patří Amazonu, byl zvolen do dočasného vedení OpenAI. Získal si důvěru správní rady tím, že chápe hrozby spojené s umělou inteligencí. Před odstoupením z funkce vedoucího firmy Twitch ji budoval přes deset let.

Před rokem OpenAI uvedla na trh chatbota ChatGPT, což vzbudilo zájem o generativní umělou inteligenci. Tím se rozpoutala soutěž mezi technologickými firmami v oblasti vývoje tohoto typu umělé inteligence.

Generativní umělá inteligence se vyznačuje schopností vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele, což je dosaženo prostřednictvím tréninku na rozsáhlém množství dat. 

2023-11-20T10:28:32Z dg43tfdfdgfd