PRAžSKá BURZA POSíLILA šESTý DEN V řADě, ZOBCHODOVANý OBJEM BYL PODPRůMěRNý

Praha - Pražská burza posílila šestý den v řadě, dnes index PX stoupl o 0,22 procenta na 1575,58 bodu. Z předních emisí rostly mírně akcie energetické společnosti ČEZ, pojišťovny VIG a Monety Monety Bank, cenné papíry Erste Bank a Komerční banky spíše stagnovaly. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Dnešní seanci podle analytiků provázel podprůměrný objem obchodů. Koruna v úvodu týdne zůstala bez výraznějších pohybů.

"Aktivita na trhu nebyla příliš výrazná a zobchodované objemy byly prázdninového charakteru. Žádná z emisí si nepřipsala objem přes 100 milionů korun a celkový objem dosáhl zhruba 250 milionů Kč. Bez výraznějších změn probíhalo obchodování i v Evropě, když investoři nakonec přijali překvapivé výsledky francouzských voleb bez výraznější reakce," podotkl David Brzek z Fio banky. Celkový zobchodovaný objem byl asi jen dvě třetiny dlouhodobého průměru, doplnil Bohumil Trampota z Komerční banky.

Z předních emisí si ČEZ připsal 0,56 procenta na 893,50 koruny. Pojišťovna VIG a Moneta posílily shodně o 0,39 procenta, obchodování končily na 764 Kč, respektive 103,40 Kč. Cenné papíry Erste Bank uzavřely dnešní seanci o 0,09 procenta výše na 1165 Kč, naopak Komerční banka o 0,06 procenta níže na 788 Kč.

Z menších emisí si nejlépe vedly akcie výrobce dronů Primoco UAV, které zdražily o 4,9 procenta na 1070 korun. Ostatní ztrácely či stagnovaly, například téměř procento na 42,80 Kč odepsal výrobce solárních elektráren Photon Energy a tabáková firma Philip Morris přišla o půl procenta na 15.320 korun.

Koruna v úvodu týdne zůstala bez výraznějších pohybů. K euru česká měna dnes oslabila ve srovnání s pátečním závěrem o dva haléře k 25,15 Kč/EUR. Vůči dolaru naopak posílila o čtyři haléře, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 23,21 Kč/USD.

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes uvedl, že průmyslová a stavební produkce v květnu opět meziročně klesly, bilance zahraničního obchodu naopak pokračovala v kladných číslech. Jak průmyslová, tak stavební produkce své meziroční poklesy rovněž zrychlily, a to na 3,2 procenta a 6,8 procenta. Český průmysl podle analytiků, které ČTK oslovila, v květnu meziročně klesl nejvýrazněji od září loňského roku, úroveň stavební produkce byla nejnižší od února roku 2021.

"Horší než očekávané výsledky českých statistik šly proti koruně. I přes slabší kondici ekonomiky ale podle nás Česká národní banka zpomalí tempo snižování úrokových sazeb z 50 na 25 bazických bodů," uvedli analytici Next Finance Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová. Pokud ale budou vycházet další slabá čísla, ČNB nebude podle nich tolik nucená udělat dočasnou pauzu při snižování sazeb. "Tato pauza mohla přijít na některém zasedání ve druhé polovině tohoto roku. Pro korunu to znamená, že stahování jejích ztrát z posledních dní nebude tak rychlé," dodali.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

2024-07-08T17:18:53Z dg43tfdfdgfd