POTRAVINY NA SNIžOVáNí HLADINY CHOLESTEROLU

Co to vlastně znamená mít vysoký cholesterol?

Není cholesterol jako cholesterol. Pokud vás lékař upozorní na vysokou hladinu cholesterolu, má na mysli „zlý“ cholesterol označovaný zkratkou LDL. V našem těle se ale nachází ještě HDL cholesterol, který zjednodušené nazýváme „hodným“.

Kromě hladin jako takových je důležitý i poměr těchto dvou typů cholesterolu v našem těle. Když tedy bojujete se zlým cholesterolem, měli byste svůj jídelníček upravit tak, abyste snížili příjem zlého cholesterolu LDL a navýšili příjem hodného HDL cholesterolu.

Velice zjednodušeně můžeme říct, že přemíra špatného cholesterolu zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob. Cholesterol se totiž poté v našem těle ukládá na nežádoucích místech. Hodný cholesterol naše tělo od toho zlého naopak pomáhá čistit.

Konzumujte ořechy

Ořechy jsou velice zdravou potravinou, která v našem jídelníčku přitom často chybí. Chcete-li přijmout velké množství zdravých tuků, ale i vitaminů a minerálů, oříšky jsou skvělou volbou. Pravidelná konzumace ořechů vede ke snížení hladina LDL cholesterolu a naopak zvýšení hodného HDL cholesterolu.

Chcete-li pozitivních účinků ořechů na naše zdraví využít na maximum, doporučujeme vám konzumovat asi hrst ořechů denně. Ideální volbou je přitom mix ořechů, ve kterém budou zastoupeny ořechy vlašské, lískové, mandle, ale i pistácie, makadamové ořechy, kešu a další druhy. Čím rozmanitější váš mix bude, tím lépe.

Jak často jíte ryby?

Také ryby obsahují zdravé tuky a díky tomu pomáhají stabilizovat hladiny cholesterolu v našem těle. Rovněž o rybách přitom platí, že se v našem jídelníčku nacházejí v menším množství, než by měly. Pokud je to i váš případ, zkuste nahradit vepřové či hovězí maso alespoň jednou týdně rybou. Pečený pstruh, losos nebo třeba mořský vlk jsou dobře dostupnými variantami, zároveň jde o chutné ryby, které si zamilujete. Místo másla zkuste ryby zakápnout olivovým olejem.

Ovoce, zelenina, luštěniny

Další skupinou zdravých potravin jsou, jak jinak, luštěniny, zelenina a ovoce. I o těch je velice dobře známé, že by měly být pravidelnou součástí našeho jídelníčku, ale zejména lidé s vysokým cholesterolem tyto potraviny konzumují v nedostatečném množství.

Zkuste někdy uzeniny, smažené potraviny a další typicky nezdravou stravu nahradit zdravým domácím salátem.

Co vám ještě pomůže?

Kromě zdravých potravin může ke snížení hladiny cholesterolu pomoci také redukce nadváhy, omezení kouření (a dalších návykových látek) a navýšení pravidelné pohybové aktivity. Až poslední variantou, pokud nic z toho nezabere, by měla být konzumace léků, které hladinu špatného cholesterolu v krvi snižují.

2023-10-18T14:58:59Z dg43tfdfdgfd