POLSKO BUDE MíT NOVOU JADERNOU ELEKTRáRNU. POSTAVí JI AMERIčANé, STEJNě JAKO NA SLOVENSKU

Polsko vydalo ekologické povolení pro první jadernou elektrárnu v zemi, informovala v pátek státní tisková agentura PAP s odvoláním na ministryni klimatu Annu Moskwovou.

Dohoda s Američany předpokládá spolupráci při projektování elektrárny, která má být postavena v přímořské oblasti Lubiatowo-Kopalino.

Polská vláda vybrala technologii společnosti Westinghouse již v listopadu 2022. Vláda předpokládá, že výstavba elektrárny na pobřeží Baltského moře začne v roce 2026 a její první blok o výkonu přibližně 1,25 gigawattů bude uveden do provozu v roce 2033.

Elektrárna by se měla skládat ze tří bloků využívajících reaktory AP1000 navržené společností Westinghouse. Píše se ve zprávě agentury PAP.

Konsorcium by mělo příští týden podepsat smlouvu o technických službách s polskou energetickou společností Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ), která má být investorem a provozovatelem elektrárny.

Polsko uvažuje o zavedení jaderné energie od roku 2005, přičemž tento proces zdržuje řada finančních a politických překážek.

Polsko je jednou z několika zemí, které obdrží finanční pomoc od USA na vývoj nové jaderné technologie. Projekt nazvaný "Projekt Phoenix" zahrnuje plány na stavbu malých modulárních jaderných reaktorů po celé zemi. Tato technologie je stále ve vývoji a často se používá v pilotních projektech. Nedávné pokroky a energetická krize zvýšily zájem o jadernou energii a její politickou podporu v celé Evropě.

Kromě Česka a Slovenska budou v Polsku provedeny studie proveditelnosti týkající se přeměny uhelných elektráren na využití této nové jaderné technologie.

2023-09-24T02:23:41Z dg43tfdfdgfd