PALIVA V ČESKU DáL ZDRAžUJí O DESíTKY HALéřů, NAFTA STOJí BEZMáLA 37 KORUN

Praha - Paliva v Česku dál zdražují o desítky haléřů. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za týden stoupla o 26 haléřů na 38,32 koruny za litr. O 34 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 36,99 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Benzin začal zdražovat minulý týden, předtím od konce dubna zlevňoval. Cena nafty začala růst v druhé polovině června. Zdražování bude podle analytiků pokračovat.

Loni touto dobou motoristé zaplatili za paliva méně. Benzin je nyní o 96 haléřů na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili dokonce o 4,65 koruny na litru méně.

Analytik Purple Trading Petr Lajsek navíc upozornil, že pohonné hmoty jsou nyní nejdražší za více než měsíc a trend bude dále pokračovat. "V plném proudu je hlavní motoristická sezóna a silná poptávka žene výše nejen ceny pohonných hmot, ale i ropy. Ropa zdražuje kvůli očekávání velmi silné motoristické sezóny, která by měla způsobit přes léto její nedostatek," vysvětlil Lajsek.

V příštích dnech proto Lajsek očekává další růst cen paliv o nižší desítky haléřů. "Růst cen by měl být opět rychlejší u nafty, kde je vysoká poptávka a slabší zásoby. Do konce měsíce se může litr nafty podívat nad 37,50 Kč a benzínu přiblížit ke 39 Kč," odhaduje Lajsek. Připomněl, že z pohledu cen pohonných hmot půjde o druhé nejdražší prázdniny, zaostanou jen za krizovým rokem 2022.

Zdražení o desítky haléřů předpokládá v následujícím týdnu také šéf společnosti 4Trans Jaroslav Ton. Podle něj je během celých letních prázdnin možný růst až o další jednu až dvě koruny za litr. Ton dále upozornil, že růst cen bude mít výrazné dopady pro logistické společnosti, kterým stoupají provozní náklady. "Krátkodobě se dopravci mohou zaměřit na optimalizaci tras a pečlivější plánování dodávek, aby minimalizovaly dopady vyšších cen pohonných hmot. Pokud bude trend růstu cen pokračovat, budou však pravděpodobně hledat dlouhodobá řešení pro udržení své konkurenceschopnosti a ziskovosti," dodal Ton.

Nejlevnější benzin momentálně natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde litr stojí v průměru 37,80 korun. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně za 36,28 Kč. Naopak nejdražší paliva dlouhodobě nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 39,27 Kč a nafty 38,57 korun.

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR k 3. červenci 2024 (v Kč/l):

rur abz rot

2024-07-04T05:31:03Z dg43tfdfdgfd