KORUNA SI DNES MíRNě POLEPšILA K EURU A VýRAZNěJI I VůčI DOLARU

Praha - Koruna dnes zpevnila vůči dvojici hlavních světových měn. K euru si od úterního podvečera do dnešních 17:00 polepšila o tři haléře na 25,15 Kč/EUR, k dolaru za stejnou dobu posílila o 17 haléřů na 23,27 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza dnes pokračovala v růstu. Index PX posílil o 0,48 procenta na 1567,22 bodu.

Koruna se od čtvrtka minulého týdne, kdy bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta, drží vůči euru nad 25 Kč. V úterý se propadla na nejslabší hodnoty k jednotné evropské měně za zhruba dva měsíce

Do konce týdne nepřijdou podle analytika společnosti Purple Trading Jaroslava Tupého žádná důležitá makrodata, která by korunu mohla výrazněji ovlivnit. Změnu by ale mohlo přinést nedělní druhé kolo parlamentních voleb ve Francii. "Případné potvrzení vítězství krajní pravice může vnést do rizikových trhů, kam patří i česká koruna, značnou nervozitu a volatilitu," dodal Tupý. První kolo voleb vyhrálo s 33 procenty nacionalistické Národní sdružení (RN) a jejich spojenci. Na druhém místě skončil s 28 procenty levicový blok Nová lidová fronta. Vládní tábor prezidenta Emmanuela Macrona Spolu skončil třetí s výrazným odstupem.

Pražská burza počtvrté po sobě rostla. Index PX dnes posílil o 0,48 procenta na 1567,22 bodu. Dařilo se většině hlavních emisí, oslabily z nich jen akcie energetické společnosti ČEZ a zbrojovky Colt CZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Nejvýrazněji dnes rostly akcie výrobce dronů Primoco, které zpevnily o 2,69 procenta na 955 korun. Dařilo se také pojišťovací skupině VIG, jejíž cenné papíry zdražily o 1,72 procenta na 771 korun. Akcie bankovní skupiny Erste přidaly 1,62 procenta na 1160 korun. Rostly také akcie Photon Energy, tabákové firmy Philip Morris, Komerční banky, Monety Money Bank i Kofoly. Na nule uzavřely cenné papíry společnosti Gevorkyan.

Emisí s nejhorším výkonem na pražské burze se dnes stal Colt CZ, jehož akcie oslabily o 2,06 procenta na 666 korun, uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. "Doplnil ho ČEZ, kterému se nedaří začít umazávat podividendový propad z minulého týdne a dále lehce klesá," dodal Trampota. Cenné papíry ČEZ ztratily 1,52 procenta na 877 korun.

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

2024-07-03T15:58:53Z dg43tfdfdgfd