FRANCOUZI PřEKVAPILI. ČERPACí STANICE BUDOU PRODáVAT POHONNé HMOTY SE ZTRáTOU

Premiérka Élisabeth Borneová v rozhovoru pro deník Le Parisien uvedla, že platnost zákona bude pozastavena na omezenou dobu "několika měsíců". Takový krok by teoreticky umožnil větší konkurenci mezi distributory, kteří by mohli snížit ceny pod úroveň nákladů a zaměřit se na kompenzaci ztracené marže prodejem jiných výrobků a služeb.

"Tímto bezprecedentním opatřením dosáhneme hmatatelných výsledků pro Francouze, aniž bychom dotovali pohonné hmoty," řekl Borne. Vyloučila přitom, že by vláda snížila cla na pohonné hmoty.

Ceny pohonných hmot jsou výbušným politickým tématem ve Francii, kde zvýšení daně na pohonné hmoty v roce 2018 vyvolalo protesty žlutých vest, které vedly k několikaměsíčním protestům proti zhoršování životní úrovně.

Ačkoli se celková míra inflace ve Francii od jara zmírnila, minulý měsíc se náklady na energie opět zvýšily. Vzhledem k tomu, že ceny u pump v posledních týdnech rostly v důsledku opětovného zdražení ropy, přiklání se ministerstvo financí k návrhu na zavedení stropu na ceny benzinu a nafty.

V loňském roce vláda přímo dotovala náklady domácností na pohonné hmoty, což způsobilo obrovský nárůst veřejných výdajů. Ministr financí Bruno Le Maire tento měsíc uvedl, že znovuzavedení takových opatření by bylo ekologickou, fiskální a diplomatickou "úchylkou".

"Každý musí nést svůj díl. Je normální, že velké průmyslové podniky přispívají. Povinností státu je také snížit svůj deficit a dluh," řekl Borne.

Vládní plán již vyvolal reakce. Podle Francise Pousse, jehož lobbistická skupina Mobilians zastupuje 5 800 čerpacích stanic ve Francii, nebude možné, aby menší prodejci prodávali se ztrátou, protože rozdíl nemohou vyrovnat prodejem jiných produktů.

"Je to nepochopitelná situace," řekl Pousse v neděli v televizi BFM. "Je to smrtelná rána pro čerpací stanice, které se snažíme chránit už léta," dodal.

2023-09-17T21:27:12Z dg43tfdfdgfd