ŠESTICE BANK SPOUšTí PLATBY NA KONTAKT. MíSTO číSLA účTU STAčí ZNáT TELEFON

Lidé se ke službě musí aktivně přihlásit prostřednictvím jejich vlastní banky. Čísla pak budou registrovaná v České národní bance. Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat. Peníze tedy z účtu neodejdou.

Před odesláním platby se zobrazí název účtu příjemce, zpravidla jméno a příjmení. Maximální výše částky je omezená na pět tisíc korun, a to z důvodu bezpečnosti. Není ale vyloučeno, že by se částka v budoucnu mohla zvýšit, uvedla dnes Česká národní banka.

"V registru, který provozuje ČNB, je možné uchovávat k jednomu číslu účtu více telefonních čísel, například u společného účtu manželů. Naopak k jednomu telefonnímu číslu nelze přiřadit více čísel účtů. Platbu na kontakt je možné zadat pouze v českých korunách. Maximální limit jedné platby je 5 tisíc korun, minimální částka je jedna koruna," uvedl ve zprávě, kterou obdržel server EuroZprávy.cz ředitel sekce řízení rizik a podpory obchodů ČNB Jan Schmidt. 

Očekává se, že o službu bude velký zájem. Většina klientů totiž preferuje platbu na číslo mobilního telefonu především kvůli jednoduššímu a rychlejšímu vyplnění a část z nich považuje dohledání čísla mobilního telefonu za snazší. Vyplývá to podle ČNB z průzkumu společnosti Ipsos pro Českou bankovní asociaci.

Na posílání maximální částky, tedy pěti tisíc korun, by podle průzkumu Platby na kontakt využívalo přes čtyřicet procent dotázaných. Čtvrtina lidí by novou službu využívala na převody do jednoho tisíce korun. Novinka má taky zmírnit riziko omylů při zadání špatného čísla účtu příjemce. Zkušenost se spletením čísla bankovního účtu má téměř čtyřicet procent lidí.

"Nová služba přináší klientům obrovské zjednodušení. Zatímco celé číslo bankovního účtu si pamatuje málokdo, své mobilní telefonní číslo zná každý. Nová služba se bude hodit zejména v situacích, kdy si klienti mezi s sebou potřebují rychle a snadno poslat menší finanční částky. Například při útratě v restauracích nebo při menších půjčkách mezi s sebou. Z našich dat víme, že přes 70 % všech jednorázových plateb zadaných v mobilním Georgi tvoří platby do výše 5000 korun," uvedl ve zprávě pro EuroZprávy.cz manažer platebních řešení v České spořitelně Ondřej Wallenfels.

"V moderním bankovním světě je důležité jít s dobou, proto je Raiffeisenbank mezi prvními bankami, které Platbu na kontakt zpřístupňují. Klientům nová služba ohromně ušetří čas, ne každý zná z hlavy číslo bankovního účtu. Představte si, že potřebujete poslat platbu, ale neznáte číslo účtu příjemce. Nově bude stačit vybrat jméno ze seznamu telefonních kontaktů a platbu okamžitě zrealizovat," podotkl ředitel online bankovnictví Raiffeisenbank Michal Plzák.

Platba na kontakt umožní okamžité korunové platby až do 5 tisíc v rámci banky nebo mezi zapojenými bankami. Platby na kontakt mohou na svůj vybraný účet přijímat majitelé osobních účtů, kteří si v mobilním nebo internetovém bankovnictví propojí číslo účtu s telefonním číslem. Odesílat platby ze svých osobních účtů mohou oprávnění klienti bez nutnosti registrace. 

2023-11-14T11:03:03Z dg43tfdfdgfd