Finance

Trending:


V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.


Nizozemsko a Itálie omezí kvůli nové variantě koronaviru vstup do země

Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru, uvedla agentura Reuters. Itálie zakáže vstup na své území lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v Jihoafrické republice a dalších šesti afrických zemích v oblasti.


V JAR se šíří nová varianta koronaviru, potvrdily tamní úřady

Jihoafrické úřady dnes potvrdily, že se v zemi šíří nová varianta koronaviru. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější, její dopady ale epidemiologové ještě vyhodnocují, uvedla agentura Reuters. Po varování ze strany JAR svolala na pátek Světová zdravotnická organizace (WHO) poradu expertního týmu, který probere další postup.


Tesla rozšíří svou továrnu v Šanghaji, bude mít celkem devatenáct tisíc zaměstnanců

Americká automobilka Tesla plánuje do rozšíření kapacity své továrny v Šanghaji investovat až 1,2 miliardy jüanů (4,3 miliardy korun). V závodě bude moci pracovat o 4000 lidí více, celkem tedy bude mít až 19 tisíc zaměstnanců. Informoval o tom list Beijing Daily s odvoláním na dokument, který Tesla zveřejnila na platformě místní vlády. Výrobce elektromobilů na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.


Pro svět to nevypadá dobře, tvrdí vědci. Proč se mutace omikron bojí a co o ní víme?

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to dnes oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, u níž není jisté, jestli vůči ní bude aktuální očkování...


Covidový pas bude bez přeočkování platit devět měsíců, navrhla EK

Brusel - Země Evropské unie by měly v rámci covidových certifikátů uznávat plné očkování po dobu devíti měsíců. Vyplývá to z návrhu, který dnes zveřejnila Evropská komise. Certifikáty mají být nadále k dispozici nejen lidem očkovaným či po prodělané nemoci covid-19, ale také po negativním testu. Státy by nově měly posuzovat lidi přijíždějící ze zahraničí právě podle jejich covidových pasů, spíše než podle nákazy v místě jejich původu.


Vyznejte se ve vyúčtování elektřiny. Z čeho se skládá a jak se vypočítá cena energie?

Cena elektrické energie je v posledních měsících velmi žhavé téma. Dívali jste se někdy do měsíčního vyúčtování? Na první pohled připomíná nesrozumitelnou...


EU kvůli pandemii dočasně „vypnula“ pojistky proti nadměrnému utrácení. Teď řeší, jak je vrátit

Když loni začala v Evropě koronavirová pandemie, vlády potřebovaly rychle reagovat a také utrácet, aby své ekonomiky udržely funkční. To si žádalo hodně peněz, Evropská unie proto dočasně pozastavila svá dosavadní pravidla rozpočtové odpovědnosti. Po roce a půl teď EU hledá cestu, jak dluhovou uzdu znovu přitáhnout a nebrzdit přitom ekonomický růst. V Evropské unii platí tzv.


Až 28 procent domácností nemusí mít na nové zálohy za energie

Až 28 procent českých domácností zasažených ukončením činnosti některého z dodavatelů energií nemusí mít na nové zálohy dostatek peněz. Vyplývá to z průzkumu společnosti NMS Market Research, který zmapoval situaci odběratelů po ukončení činnosti některých dodavatelů energií.


Restauratéři v případě zpřísnění chtějí příjem posledních objednávek do 22:00

V případě omezení provozní doby stravovacích zařízení restauratéři podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) žádají vládu, aby povolila příjem posledních objednávek do 22:00 a hosté poté mohli podniky opustit do 23:00.


Část podnikových dluhopisů byla od začátku podvod, tvrdí analýza. Investoři přišli o miliardy

Tvrdý střet mezi výslednou realitou a původními sliby vysokých výnosů zažili na vlastní kůži všichni ti, kdo například investovali do směnek společnosti Arca Capital či dluhopisů Skupiny C2H, původního vlastníka značek Pietro Filipi a KARA. Případů krachů a ztracených investic je ale v Česku mnohem více. A pravděpodobně jich ještě přibude. O některé vydavatele podnikových dluhopisů


Počet doručovaných zásilek před Vánoci stoupne až na téměř milion denně

Počet balíků doručovaných kurýrními firmami v následujících dnech vzroste až na téměř jeden milion denně, což je dvojnásobek proti zbytku roku. Předvánoční špička začíná o tomto víkendu po Black Friday a potrvá do poloviny prosince.


Evropské akcie kvůli obavám z nové mutace koronaviru prudce oslabily

Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli obavám z hospodářských dopadů nové mutace koronaviru, která byla zjištěna v Jihoafrické republice. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 odepsal 3,67 procenta a obchodování uzavřel na 464,05 bodu. Za celý týden tak přišel asi o 4,5 procenta.


Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice, vydal zákaz cestování, který se vztahuje na většinu afrických zemí, s výjimkou severoafrických, informuje agentura Reuters. Izraelský premiér Naftali Bennett už dnes dříve uvedl, že jeho země je na pokraji vyhlášení nouzového stavu.


Podnikatelům s propadem nad 50 procent by mohla být přiznána vyšší podpora

Podnikatelé, kterým v důsledku protiepidemických opatření klesnou tržby o 50 procent a více, by mohli mít podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (za ANO) nárok na vyšší kompenzace. Pokud se na tom shodne vláda, mohla by být stejná jako u předchozích výzev programů podpory. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání kabinetu.


Trojici zákonů souvisejících s koronavirovou krizí projedná Sněmovna ve středu

Návrhy končící vlády ANO a ČSSD na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky projedná Sněmovna na schůzi ve středu odpoledne. Po dnešním jednání organizačního výboru to ČTK řekla předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která v souvislosti s předlohami také vyhlásila stav legislativní nouze.


Experti: Zpřísnění poskytování hypoték není překvapivé, banky to již dodržují

Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se o něm spekulovalo již delší dobu, shodli se experti oslovení ČTK. Většina bank tyto podmínky podle nich již nyní dodržuje. ČNB s platností od dubna 2022 zpřísnila limity pro poskytování hypoték.


Jihoafrická mutace omikron: Co vše o nové variantě koronaviru víme?

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to dnes oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, u níž není jisté, jestli vůči ní bude aktuální očkování...


V gastronomii výnos mezi 22:00 a půlnocí často tvoří podstatnou část denních tržeb

V gastronomii výnos mezi 22:00 a půlnocí často podle Asociace restauratérů APRON tvoří podstatnou část denních tržeb, i kolem 30 procent. Některé podniky navíc otevírají až večer, za současných podmínek se jim to nevyplatí a nové vládní nařízení pro ně znamená uzávěru. Slíbené kompenzace tak nebudou dostatečné. ČTK to dnes řekla výkonná ředitelka APRON Kateřina Holnová.


V Česku začala v 18:00 platit nová opatření proti covidu

V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například je nově zakázáno pořádání vánočních trhů, mezi 22:00 a 05:00 musí být uzavřeny restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce bude moci maximálně 1000 sedících lidí. Policie chystá namátkové kontroly nových omezení. Provozovatelé restaurací či obchodních center vládní opatření kritizují.


Rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték experty nepřekvapilo

Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se o něm spekulovalo již delší dobu, shodli se experti oslovení ČTK. Většina bank tyto podmínky podle nich již nyní dodržuje. ČNB s platností od dubna 2022 zpřísnila limity pro poskytování hypoték.


Cena emisních povolenek v EU vystoupila na nový rekord nad 75 eury

Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhala na nové maximum nad 75 eury (více než 1900 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami byl v EU zaveden v roce 2005 a růst jejich ceny z posledních měsíců je jedním z faktorů, které přispívají ke zdražování energií.


Nová varianta viru: Státy zakazují vstup na svá území, objevil se první případ v Evropě

Několik zemí v Asii a v Evropě v pátek omezilo vstup na své území, a to kvůli nové variantě koronaviru, na kterou ve čtvrtek upozornila Jihoafrická republika (JAR). Verze s označením B.1.1.529 nese mimořádný počet mutací, a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty. V Belgii se mezitím potvrdil první případ této mutace v Evropě. Výskyt nové varianty - označované také řeckým písmenem ný - v pátek oznámil rovněž Izrael. Vedle JAR byla...


Jakub Horák: Žádná tečka za tečkou se v nejbližší době konat nebude

Kampaň „Udělejme tečku za koronavirem“ získala zlato v soutěži EFFIE o nejefektivnější reklamu, kterou pořádá Asociace komunikačních agentur. U měření efektivity jakýchkoli kampaní je samozřejmě vždy třeba brát v úvahu celý marketingový mix zvaný odborně 4P, který kromě propagace tvoří i produkt, místo prodeje (place) a cena (price). Často ani...


Zákaz vánočních trhů pokládá Asociace hotelů i Hřib za velmi špatné rozhodnutí

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) považuje za velmi špatné dnešní rozhodnutí vlády o zrušení vánočních trhů. Podle prezidenta AHR Václava Stárka bylo totiž možné na nich dodržet režim podle požadavků hygieniků. Zkrácení provozní doby restaurací je podle něho dalším omezením, které bude mít dopad na tržby. Je třeba znovu začít řešit kompenzace a probrat, zda slíbená podpora je dostatečná, řekl dnes Stárek ČTK.


Za stíhání v kauze solárních elektráren přiznal soud Vitáskové 150 tisíc korun

Soud přiznal někdejší šéfce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové 150.000 korun s úroky jako odškodné za její trestní stíhání v kauze solárních elektráren. Dnešní rozhodnutí není pravomocné, proti rozsudku se mohou obě strany odvolat. Vitásková se v žalobě na stát domáhá zhruba 49 milionů korun.


Zákaz vánočních trhů. V Praze si organizátoři zoufají: Připravujeme je celý rok, je to likvidace segmentu!

S novými proticovidovými opatřeními přišla ve čtvrtek vpodvečer vláda. Mimo jiné zákazala pořádání vánočních trhů. Organizátoři přitom už mají všechno nachystané a o víkendu je ve většině měst měli otevřít. Co na to říká mluvčí společnosti Taiko, která připravovala trhy v Praze?


Křeček žádá upřesnění povinností dodavatelů poslední instance

V souvislosti s děním na energetickém trhu je podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka třeba upřesnit povinnosti dodavatelů poslední instance. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Ombudsman ohledně dění na energetickém trhu debatoval se zástupci Energetického regulačního úřadu (ERÚ).


Dnes je Black Friday 2021. Aktualizovaný přehled slev. Kde a co se vyplatí nakoupit?

Slevové šílenství zvané Černý pátek letos připadá na 26. listopadu, ale řada obchodů se slevami začala dřív. V průběžně aktualizovaném článku...


Obavy z nové mutace koronaviru tlačí ceny ropy dolů

Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly zhruba o deset dolarů za barel, zaznamenaly tak nejprudší pokles od loňského dubna. Severomořská ropa Brent zlevnila o 11,6 procenta a uzavřela na 72,72 dolaru, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o 13,1 procenta na 68,15 dolaru za barel.


Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám: Novinky týkající se dotací, které by se mohly hodit

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám patří k dotačním programům, které mají smysl. Jejich cílem je podpora opatření vedoucích ke snížení energetické náročnosti obytných budov. V kombinaci s blížícím se termínem zákazu používání starých neekologických zdrojů vytápění je na místě promyslet, zda a kdy má smysl zažádat si o finanční podporu. Podle vašich příjmů si můžete vybírat ze […] The post Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám: Novinky...


Restaurace jen do 22 hodin a zákaz vánočních trhů: Vláda vyhlásila nouzový stav

To, o čem se již delší dobu mluvilo, se nakonec stalo skutečností. Kvůli velkému počtu nakažených koronavirem se vláda rozhodla vyhlásit nouzový stav. Začal platit od půlnoci 26. listopadu a potrvá až do Vánoc. Informoval o tom na tiskové konferenci dosluhující premiér Andrej Babiš. Zároveň vstoupila v platnost nová opatření proti šíření koronaviru.


Křeček chce upřesnit povinnosti dodavatelů poslední instance

V souvislosti s děním na energetickém trhu je podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka třeba upřesnit povinnosti dodavatelů poslední instance. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Ombudsman ohledně dění na energetickém trhu debatoval se zástupci Energetického regulačního úřadu (ERÚ).


Tchaj-wan zvažuje spolupráci ve výrobě čipů se třemi evropskými státy, včetně ČR

Tchaj-pej - Tchaj-wan zvažuje spolupráci ve výrobě čipů se třemi evropskými zeměmi, a to s Českou Republikou, Slovenskem a Litvou. Řekl to tchajwanský ministr Národní rozvojové rady Kung Ming-sin. Tchaj-wan s těmito třemi zeměmi vytvoří pracovní skupiny, které se budou zabývat spoluprací při výrobě čipů, a zároveň poskytne stipendia na technické vzdělávání, dodal. O pozornost tchajwanských producentů čipů se uchází Brusel. Přeje si, aby vyráběli...


Polsko dočasně sníží daně a dá domácnostem hotovost, aby zmírnilo dopad inflace

Polsko sníží daň z benzinu, plynu a elektřiny a poskytne domácnostem hotovostní platby. Plán v objemu deseti miliard zlotých (54,6 miliardy Kč) má lidem pomoci vypořádat se s dopady vysoké inflace, uvedl dnes premiér Mateusz Morawiecki.


Země EU souhlasí se zastavením letů z jihu Afriky kvůli nové variantě koronaviru

Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů nebo okolních zemí, kde se nová varianta už objevila. Například Nizozemsko zastavuje lety z jihu Afriky, zatímco Itálie zakáže vstup lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v Jihoafrické republice (JAR) a dalších šesti afrických zemích. Obdobně podle médií zareagovaly i mnohé další státy, jako je Francie,...


Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly

Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly zhruba o deset dolarů za barel, zaznamenaly tak nejprudší pokles od loňského dubna. Severomořská ropa Brent zlevnila o 11,6 procenta a uzavřela na 72,72 dolaru, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o 13,1 procenta na 68,15 dolaru za barel.


Německo má o 3000 případů nakažených koronavirem více než před týdnem

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 67.125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, o 3201 více než před týdnem. Dalších 303 lidí po onemocnění covidem-19, který koronavirus vyvolává, zemřelo. Uvedly to tiskové agentury s odvoláním na Institut Roberta Kocha. O den dříve to bylo 76.414 případů a 357 úmrtí.


Zásoby testů pro 6. prosinec se začnou do škol rozvážet v úterý

Zásoby antigenních testů na covid-19 pro testování žáků 6. prosince se budou rozvážet do krajů příští úterý. Vyplývá to z informací, které dnes rozeslalo ministerstvo školství do škol. Materiál má ČTK k dispozici. Školy podle něj dostanou testy Genrui Biotech, které měly již dříve od dodavatele Batist Medical.


ČNB podle guvernéra Rusnoka už nemusí nyní spěchat se zvyšováním sazeb

Česká národní banka nemusí po výrazném zvýšení úrokových sazeb v září a listopadu spěchat s jejich dalším růstem. Vyplývá to z dnešního vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v rozhovoru pro agenturu Reuters. Rusnok dále uvedl, že si dokáže představit, že by rada ČNB na svém prosincovém zasedání úrokové sazby dokonce ani nezvýšila.


Rusnok už nevidí důvod spěchat se zvyšováním sazeb

Česká národní banka nemusí po výrazném zvýšení úrokových sazeb v září a listopadu spěchat s jejich dalším růstem. Vyplývá to z dnešního vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v rozhovoru pro agenturu Reuters. Rusnok dále uvedl, že si dokáže představit, že by rada ČNB na svém prosincovém zasedání úrokové sazby dokonce ani nezvýšila.


V Česku ani Evropě zatím nebyla nová riziková varianta koronaviru zachycena

Laboratoře v Česku ani Evropě zatím nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru, která se objevila v Jihoafrické republice. V mezinárodních databázích je zaznamenáno 66 případů, z nich 58 zachycených v JAR, šest v Botswaně a dva v Hongkongu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Země světa včetně ČR omez...


Řada zemí kvůli mutaci omikron omezuje vstup na své území a ruší lety z jihu Afriky

Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů nebo okolních zemí, kde se nová varianta už objevila. Například Nizozemsko zastavuje lety z jihu Afriky, zatímco Itálie zakáže vstup lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v Jihoafrické republice (JAR) a dalších šesti afrických zemích. Obdobně podle médií zareagovaly i mnohé další státy, jako je Francie,...


Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června

Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli obavám z hospodářských dopadů nové mutace koronaviru, která byla zjištěna v Jihoafrické republice. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 odepsal 3,67 procenta a obchodování uzavřel na 464,05 bodu. Za celý týden tak přišel asi o 4,5 procenta.


ČNB zpřísnila limity pro hypotéky. Banky budou odvádět více do rezerv

Česká národní banka dnes zpřísnila s platností od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték.


Češi upřednostňují živé stromky před umělými, ukázala anketa

Češi podle prodejců dávají na Vánoce přednost živým řezaným stromkům před umělými. Nejoblíbenější jsou jedle. Obchodníci už zahájili prodej stromků, doplňovat zásoby budou postupně. Přestože mají dodávky zajištěné, někteří nedoporučují nákup odkládat až zcela na poslední chvíli. Lidé si je ale zajišťují od prvních dnů, někde sledují vyšší zájem než v minulosti. Stromky zhruba od 100 do 150 centimetrů lidé koupí za cenu kolem 300 korun. Vyplývá...


The Guardian: Křetínský se může stát majoritním vlastníkem West Hamu

Londýn - Miliardář a majitel fotbalové Sparty Praha Daniel Křetínský se podle britského listu The Guardian může stát majoritním vlastníkem West Hamu United. V londýnském klubu na začátku měsíce získal se společností 1890s holdings 27 procent akcií, po využití opce může odkoupit zbývající podíly většinových majitelů Davida Sullivana a Davida Golda.


Téměř pětina Čechů má před svým protějškem tajemství ohledně peněz

Tajemství týkající se peněz má před partnerem nebo partnerkou 18 procent Čechů. Častěji jsou to muži než ženy, nejvíce ve věku 35 až 44 let se základním nebo středoškolským vzděláním a z menších obcí od 1000 do 1900 obyvatel. Vyplývá to z průzkumu, který agentura NMS Market Research uskutečnila pro Raiffeisenbank mezi více než tisícovkou respondent...


Kompenzační bonus se vrací: Má příznivější pravidla a je snazší na něj dosáhnout

Podnikatelé a lidé pracující na DPČ a DPP, kteří byli poškozeni pandemií koronaviru, budou moci opět žádat o kompenzační bonus. Vláda nový kompenzační zákon schválila v pondělí 22. listopadu. Prozatím o něj ovšem žádat nelze.


Ministerstvo školství uzavřelo dohodu na doobjednání testů na covid

Ministerstvo školství a firma Batist Medical podepsaly dohodu o dodatečném nákupu 1,6 milionu antigenních testů pro testování žáků na covid-19. Testy by firma měla dodat postupně ve dvou termínech, jeden milion kusů do 29. listopadu a zbytek do 9. prosince. Cena za jeden test má být 18,87 Kč, dodatečná objednávka testů by tak měla vyjít zhruba na 30 milionů korun.